Jest regionalizacja obostrzeń! Otwarta branża beauty. Wraca nauczanie hybrydowe [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Konferencja Adama Niedzielskiego Nowe Informacje
Autor: GRAFIKA SE Maciej Jabłoński

W większości kraju od 26 kwietnia będą poluzowane obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Obostrzenia zostają zachowane w województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim. W pozostałych 11 regionach dzieci z klas I-III wrócą do nauczania hybrydowego. Ponadto zniesione będą regulacje dla branży beauty. Znów otwarte będą salony fryzjerskie i kosmetyczne. Co jeszcze zadecyduje minister Niedzielski na swojej konferencji? Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z tego wydarzenia!

16:01 Czy będzie zmiana w kwarantannie dla ludzi udających się za granicę na majówkę? - Będziemy mieli wzmożoną kontrolę na granicach jeśli chodzi o testy na koronawirusa i odbytą kwarantannę - zapowiedział minister. 

15:58 Ministra zapytano się o wybory w Rzeszowie mające odbyć się 9 maja. - Na razie toczy się dyskusja. Nie ma jeszcze podjętej żadnej decyzji jeśli chodzi o odroczenie - zakomunikował minister. 

15:55 - Z dużą dozą ostrożności podejmujemy decyzję w sprawie maseczek. To nie jest tylko kwestia pewnej ochrony przed transmisją. Wiemy, że na powietrzu jest ona zdecydowanie mniejsza. Mamy sytuację spaceru po pustych ulicach, ale mamy też sytuacje poruszania się po mieście, gdzie jest duży tłok i to wiąże się z większym ryzykiem. Będziemy czekali, aż częstotliwość nowych zakażeń będzie na tyle niska, że to ryzyko będzie akceptowalne. Na dziś zniesienie maseczek na świeżym powietrzu jest ryzykiem nieakceptowalnym - oświadczył minister.

14:52 - Jeżeli chodzi o tempo szczepień, to jedyną barierą są dostawy szczepień, które docierają do Polski. Ale widać progres w dostawach szczepionek do Polski - oświadczył minister zdrowia. 

14:51 - Przywracanie sportu będzie jednym z priorytetów. Po weekendzie majowym otworzymy prawdopodobnie instytucje kultury. To będą jedne z pierwszych ruchów, które będziemy wykonywać - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

14:48 - W tej chwili w Polsce dominuje mutacja brytyjska. Oprócz niej zidentyfikowaliśmy mutację południowoafrykańską i nigeryjską. Mutacji brazylijskiej nie stwierdziliśmy - mówił minister zdrowia.

15:47 Absolutnie bierzemy pod uwagę ryzyko pojawienia się 4 fali. To ryzyko jest definiowane przez pojawianie się nowych mutacji, które może nie obejmować ochrona szczepienne - powiedział minister. 

15:45 - Rozmawiamy o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bierzemy pod uwagę nowe wyniki badań i łatwość w egzekucji prawa. Głównym kryterium będzie jednak częstotliwość zakażeń. W przyszłą środę odniesiemy się do tego zagadnienia - wyjawił minister.

15:42 - W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan na maj, m.in. dla branż gastronomicznej i hotelarskiej. Odniesiemy się też do komunii, wesel i uroczystości. Przewidujemy, że sytuacja będzie się poprawiała - zapowiedział Adam Niedzielski.

15:38 - W województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obostrzenia zostają zachowane - zadecydował minister. - W pozostałych 11 województwach przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3 oraz zezwalamy na działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i urody - dodał.

15:35Analizując sytuację, staramy się patrzeć na regiony, w których jest zróżnicowana sytuacja. Widzimy wyraźny spadek zakażeń we wszystkich regionach, jednak w niektórych nadal sytuacja jest trudna. Przede wszystkim należy do nich woj. śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i mazowieckie - oświadczył Niedzielski.

15:34 - Apogeum jeśli chodzi o liczbę zgonów mamy również za sobą - dodał minister zdrowia.

15:32 - Mamy za sobą apogeum przypadków i hospitalizacji - oświadczył Adam Niedzielski. 

15:31 Rusza długo wyczekiwana konferencja Adama Niedzielskiego. 

14:58 Konferencja Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego przesunięta na godz. 15.30

14:55 Już za minutkę, już za momencik...

14:47 - Zakładam, że najdalej 10 maja ruszymy masowo z akcją szczepień we wszystkich zakładach pracy, które spełnią wymogi programu dotyczącego pilotażu szczepień - zapowiedział Gowin. - Nie ma żadnych preferencji co do branży, nie ma żadnych preferencji co do wieku, szczepimy na masową skalę wszystkich chętnych, również dorosłych członków rodzin pracowników i robimy to tak, by akcja przebiegła w maksymalnym możliwym tempie - dodał.

Natomiast wiceszef Pracodawców RP pytany był, czy z okazji szczepienia przysługuje pracownikowi wolny dzień. Odpowiedział, że nie ma takiej przesłanki wynikającej z przepisów, kodeksu pracy czy z jakichkolwiek innych ustaw. - Natomiast mamy świadomość tego, że po stronie pracodawcy wynika również obowiązek, żeby swoich pracowników zwyczajnie zachęcić do wzięcia udziału w programie szczepień w ramach swoich firm - stwierdził Baniak. Przedstawiciel Pracodawców RP zaznaczył, że również tego równego rodzaju zachęty będą stosowane. - Jeden dzień pracy w kontekście ryzyka zachorowania pracownika czy szerszej grupy pracowników jest kosztem, który może zostać przez firmy poniesiony. Jeżeli będzie taka możliwość będziemy również do takiej zachęty przekonywać - ocenił.

14:35 Przypomnijmy, że większość obowiązujących obecnie obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa przedłużono do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia zostały otwarte żłobki i przedszkola. Hotele pozostaną nieczynne włącznie do 3 maja.

14:24 Niepokojące wieści zza naszej północno-wschodniej granicy. Na Litwie zidentyfikowano nieznany dotąd wariant koronawirusa. Przypadki koronawirusa z mutacją E484 wykryto tylko w jednym rejonie, oniksztańskim. Władze rejonu poinformowały w środę, że stwierdzono już 40 przypadków. Specjaliści podkreślają, że na razie nie ma potwierdzenia, by osoby zakażone nowym wariantem gorzej przechodziły chorobę. Niemal jedna trzecia chorych już wyzdrowiała. Większość zakażonych nie czuje żadnych objawów; były wśród nich osoby zaszczepione.

Tymczasem dyrektor CIR przekazał nam, że "ma nadzieję", że komunikat o konferencji podadzą w ciągu pół godziny. - Prosimy o chwilę cierpliwości. Mam nadzieję, że w ciągu pół godziny opublikujemy komunikat ws. konferencji - powiedział Tomasz Matynia.   Tomasz Matynia

14:19 - Szczepienia to bardzo ważny warunek, aby uniknąć śmierci i uszczerbków zdrowotnych dla tysięcy, a może nawet dziesiątków tysięcy Polaków. To jest również warunek, żeby gospodarka mogła funkcjonować bez ograniczeń sanitarnych, mogła wrócić do normalnej działalności - mówił Jarosław Gowin na swojej konferencji prasowej.

WAŻNE!

14:08 Maj to - tradycyjnie - okres komunii oraz początek sezonu weselnego. Na ten moment branże weselna i cateringowa podkreślają, że nie ma żadnych informacji na temat możliwej organizacji większych imprez rodzinnych. - Być może w maju będziemy mogli sobie pozwolić na większe imprezy rodzinne - mówił we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Czy dowiemy się czegoś na ten temat na konferencji ministra zdrowia?

13:54 Dzień konferencji prasowych. O godzinie 15 odbędzie się (pierwotnie zaplanowana na 14:15) konferencja ministra edukacji Przemysława Czarnka. Konferencja ma dotyczyć m.in. matur 2021, 2022 i 2023, a także egzaminów ósmoklasisty w tych latach. Niewykluczone, że poznamy też decyzję ws. powrotu dzieci do szkół. Poruszona może być też kwestia ewentualnych testów na obecność koronawirusa w organizmach maturzystów.

13:41 Szczegóły programu szczepień w zakładach pracy można usłyszeć w trakcie transmitowanej w sieci konferencji:

13:38 Jarosław Gowin przekonuje, że już w najbliższym czasie każda osoba chętna do zaszczepienia się będzie mogła to zrobić. Pochwalił współpracę z samorządami w tej kwestii. Następnie zwrócił się z apelem do przedsiębiorców, aby rozpoczęli oni szczepienia w zakładach pracy. Procedury takowych szczepień zostały już przekazane do czołowych polskich organizacji biznesowych, które podejmą się przeprowadzenia tychże.

13:29 Zaraz rozpocznie się konferencja, ale Jarosława Gowina. Dotyczyć ona będzie szczepień w zakładach pracy.

Tymczasem analityk Piotr Tarnowski w oparciu o dzisiejsze dane obliczył średnią tygodniową liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców dla każdego z regionów. W ubiegłym tygodniu minister Niedzielski mówiąc o luzowaniu obostrzeń wskazał na poziom poniżej 30 przypadków. W tej chwili warunek ten spełnia pięć województw: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie i pomorskie.

13:07 Ważny komunikat od premiera:

12:49 Czego możemy się spodziewać po konferencji? Rąbka tajemnicy uchylił już wcześniej minister zdrowia. - Dziś przede wszystkim chcemy powiedzieć, co będzie się działo w przyszłym tygodniu. Później przedstawimy plan na cały maj - wyjaśniał Adam Niedzielski.

Tymczasem "Rzeczpospolita" pokazała odpowiedź KPRM w kwestii godziny rozpoczęcia konferencji prasowej. – Konferencja dzisiaj będzie, a godzina jest jeszcze do ustalenia. Proszę oczekiwać na komunikaty z naszej strony – napisano.

12:37 Najnowsze doniesienia mówią, że konferencja rozpocznie się o 13:30.

Jak wyglądają dzisiejsze wyniki koronawirusowe. ZOBACZ TUTAJ

12:21 Spekuluje się, że Adam Niedzielski ma pojawić się przed dziennikarzami już o 12:30. Tymczasem trwa wciąż posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego:

12:13 Zapytany rano w Polsat News Piotr Müller potwierdził, że istotnie już dziś odbędzie się konferencja prasowa na ten temat. Prowadzący rozmowę zapytał zatem, czy np. w czasie weekendu majowego otwarte będą ogródki restauracyjne. - Jeżeli chodzi o kwestie związaną z obostrzeniami, to dzisiaj będziemy o tym dyskutować. Perspektywa weekendu majowego to jeszcze jest niestety zbyt duże oczekiwanie, żeby jakieś szerokie poluzowanie się pojawiło - szczerze przyznał rzecznik rządu.

Zobacz więcej: Jakie obostrzenia na majówkę? Rzecznik rządu nie ma złudzeń. Zdradził też kolejność odmrażania branż

12:01 Jak nieoficjalnie dowiedziała się WP, rządzący zdecydują się na poluzowanie obostrzeń i od przyszłego tygodnia otwarte zostaną m.in. wielkopowierzchniowe sklepy budowlane, salony fryzjerskie i branża beauty. Otwarcie ma nastąpić w poniedziałek 26 kwietnia i najprawdopodobniej potrwa dwa tygodnie - wynika z naszych ustaleń. Bardzo prawdopodobne jest dopuszczenie uprawiania sportu na świeżym powietrzu do 50 osób.

11:47 Według ustaleń rmf24.pl jeżeli chodzi o powrót dzieci do szkół, to będzie to możliwe tylko w klasach I-III podstawówek - ale też nie wszędzie. Aktualnie na stole leży propozycja, by podzielić Polskę na trzy strefy. W pierwszej strefie nastąpiłoby pełne otwarcie szkół dla klas I-III. To możliwe na Warmii i Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie. W drugiej strefie możliwe byłoby hybrydowe otwarcie klas I-III, czyli jednego dnia połowa uczniów przychodziłaby do szkoły, a połowa uczyłaby się z domu, a następnego dnia nastąpiłaby zamiana. To opcja rozważana na przykład dla Mazowsza, Pomorza, Wielkopolski i Małopolski. Trzecia strefa - obejmująca Śląsk - oznaczałaby przedłużenie obostrzeń.

11:30 Z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia wynika, że obostrzenia będą luzowane regionalnie - w poszczególnych województwach, a nie jednocześnie w całym kraju. - Pójście w kierunku regionalizmu jest taką naturalną ścieżką w tej chwili, bo jeżeli porównujemy sytuację na Śląsku, gdzie jest największa w Polsce liczba zakażeń do sytuacji na Podkarpaciu, gdzie jest najmniejsza, no to są dwa różne światy pod względem epidemicznym – przekonywał we wtorek w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze