Koniec procesu żony Ryszarda Kalisza. Jaka kara dla mecenas Dominiki K.?

2022-05-18 19:14
Dominika K., żona Ryszarda Kalisza
Autor: AKPA

W Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza zakończył się proces przeciwko adwokat Dominice K., żonie Ryszarda Kalisza. Mecenas została oskarżona o prowadzenie samochodu po pijanemu i narażenie syna na niebezpieczeństwo. Prokurator zażądał m.in. łącznej kary dwóch lat ograniczenia wolności i 6-letniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów. Obrona chce uniewinnienia.

W środę w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza odbyła się ostatnia rozprawa przeciwko Dominice K., która nie stawiła się w sądzie. Żona Ryszarda Kalisza jest oskarżona o to, że w połowie 2019 roku prowadziła samochód w stanie nietrzeźwości. Wykonane na miejscu zdarzenia badanie wykazało 2,5 promila alkoholu. Podczas środowej rozprawy został przesłuchany ostatni ze świadków oraz odczytane zostały wyjaśnienia świadka - policjanta, który nie stawił się w sądzie. Po odczytaniu wyjaśnień sąd zamknął przewód sądowy i odbyły się mowy końcowe. Wyrok ma zapaść w najbliższy piątek, 20 maja.

Jaka kara grozi Dominice K.?

W toku prowadzącego postępowania przygotowawczego Dominika K. początkowo przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, dodając, że jest "zaskoczona tym, że znajdowała się pod wpływem alkoholu". "Wskazywała, że ten alkohol spożywała 30 godzin wcześniej. Przesłuchana ponownie nie przyznała się do jego popełnienia.

Zobacz też: Piotr Ikonowicz ujawnia prawdę o relacjach z Magdą Gessler. Zero ściemy!

Prokuratura wniosła o uznanie Dominiki K. za winną i wymierzenie jej łącznej kary dwóch lat ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 6 lat, świadczenie pieniężne na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej w wysokości 15 tysięcy złotych oraz obciążenie kosztami postępowania.

"Zgromadzony w niniejszym postępowaniu materiał dowodowy m.in. w postaci protokołów badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu oskarżonej, przesłuchanych w sprawie świadków, funkcjonariuszy policji oraz zeznania pracowników stacji benzynowej, a także utrwalony na nagraniach monitoringu przebieg interwencji wskazuje, że oskarżona swoim zachowaniem dopuściła się do popełnienia zarzucanych jej czynów" - mówiła podczas mów sądowych prokurator.

Obrona chce uniewinnienia

O uniewinnienie Dominiki K. wniosła obrona oraz kurator reprezentujący oskarżyciela posiłkowego, którym jest syn oskarżonej. Według nich dowody, które do sprawy zostały dołączone "absolutnie nie wskazują na sprawstwo, czy też na winę oskarżonej. Sprawa ma szerszy konspekt polityczny. Stał się dla niej jasny dopiero po dość spektakularnym jej zatrzymaniu, a następnie wykorzystaniu medialnym i politycznym tej sprawy do ataku bezpośrednio na oskarżoną, natomiast pośrednio na jej męża do niedawna czynnego polityka o dość jasno zarysowanych poglądach zwłaszcza na kwestie obrony praworządności" - dodała obrona.

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko
Sonda
Czy pijani kierowcy powinni tracić samochody?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE