Pilna narada u Kaczyńskiego! Mamy ZDJĘCIA!

2021-03-03 16:21 TED PAP
Narada na Nowogrodzkiej
Autor: Marek Kudelski/Super Express

Na środowym posiedzeniu kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości podjęto decyzję o zwróceniu się do rządu, by skierował on wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o ustosunkowanie się do niedawnego orzeczenia TSUE - poinformowała PAP rzecznika partii Anita Czerwińska. Spotkanie zakończyło się po niemal trzech godzinach. Politycy PiS mieli rozmawiać m.in. o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy. Zobacz, kto spotkał się z prezesem Kaczyńskim na Nowogrodzkiej.

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki wchodząc na spotkanie mówił dziennikarzom, że "zarówno sytuacja pandemiczna, działania rządu, jak i sytuacja w koalicji będzie przedmiotem dzisiejszego spotkania prezydium Komitetu Politycznego".

We wtorek po południu prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. Jak przekazał PAP jeden z polityków Zjednoczonej Prawicy znający kulisy spotkania, odbyło się ono w dobrej atmosferze. Jak dodał, Jarosław Gowin w czasie spotkania wyraził oczekiwanie, by umowa koalicyjna była przestrzegana.

Nie przegap: Ziobro i Gowin potajemnie spotkali się z Kaczyńskim! Znamy kulisy. "Poszło na ostro"

Z kolei w poniedziałek - jak informował w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Woś (Solidarna Polska) - odbyła się "bardzo konstruktywna rozmowa" Kaczyńskiego z szefem SP Zbigniewem Ziobrą. Według Wosia "prezesi rozmawiali o sprawach fundamentalnych". "Mieliśmy okazję przypomnieć nasz wspólny program" – dodał wiceszef MS.

Terlecki pytany czy podczas środowego spotkania kierownictwo PiS zajmie się również tematem Nowego Polskiego Ładu odparł, że "jest taka sytuacja, że w tej chwili wszyscy jesteśmy zainteresowani przede wszystkim wzrostem liczby zachorowań (na Covid-19) i to jest najważniejszy temat, więc może należy trochę odwlec ogłoszenie tego planu".

Szef PiS w niedawnej rozmowie z PAP wskazywał, że Nowy Polski Ład jest to "bardzo poważna propozycja dla społeczeństwa". "Nasze dotychczasowe programy, to wszystko w jakimś sensie było rozwijaniem programu napisanego na jesieni 2008 r. Natomiast Nowy Polski Ład jest już nową jakością, i naprawdę warto go wprowadzić" - powiedział Kaczyński.

Z kolei zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, program Nowy Polski Ład będzie zawierał przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii. W ramach programu rząd - jak informował Morawiecki - zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych. 

Super Raport 03.03 (Goście: Sławomir Nitras - PO, Bogusław Liberadzki -europoseł Lewicy, Michał Wawrykiewicz adwokat) Sedno Sprawy: Błażej Spychalski

PiS chce wniosku do TK ws. orzeczenia TSUE

"PiS zwraca się do rządu o podjęcie uchwały w sprawie skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o ustosunkowanie się do orzeczenia TSUE, którego fragmenty kwestionują wyższość konstytucji wobec wszystkich źródeł prawa w RP, w tym zawartych przez Polskę traktatów o UE i funkcjonowaniu UE, a także wtórnego prawa Unii Europejskiej" - powiedziała PAP Czerwińska.

Trybunał Sprawiedliwości UE odpowiadając na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego orzekł we wtorek, że "kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE".

Według TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów. Chodzi o kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które modyfikują m.in. możliwość odwołań od uchwał KRS ws. powołań sędziów Sądu Najwyższego.

Wyrok TSUE dotyczy pytań prejudycjalnych, które Naczelny Sąd Administracyjny zadał w listopadzie 2018 r. NSA rozpatrywał wówczas odwołania sędziów, którzy ubiegali się o stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym, ale w procedurze wyłaniania nie uzyskali rekomendacji KRS. W konsekwencji NSA zawiesił prowadzone postępowanie i zadał TSUE dwa pytania dotyczące odwołań pięciu sędziów.

Polski sąd zapytał wtedy TSUE, czy dochodzi do naruszenia konstytucyjnych zasad w sytuacji, gdy de facto nie ma możliwości rozpatrzenia odwołań od uchwał KRS wyłaniających kandydatów do SN w przypadku niezaskarżenia ich przez wszystkich uczestników postępowania kwalifikacyjnego.

Najnowsze