Konstanty Radziwiłł CHCE PODNIEŚĆ CENĘ PIWA

2017-06-20 4:00 aka
Konstanty Radziwiłł
Autor: Wlodzimierz Wasyluk Konstanty Radziwiłł

Czy ceny piwa niebawem poszybują w górę? Na to wygląda! Ministerstwo Zdrowia uważa bowiem, że ulubiony alkohol Polaków jest zbyt tani oraz zbyt łatwo dostępny. Ostatnio podczas sejmowej konferencji o trzeźwości zwracał uwagę na to minister Konstanty Radziwiłł (59 l.). Teraz w podobnym tonie wypowiedział się jego zastępca Zbigniew Król (65 l.). Jak zapowiada, resort niebawem ma podjąć odpowiednie kroki, by temu zaradzić.

Piwo to trunek, którego nad Wisłą spożywamy zdecydowanie najwięcej. Polacy znajdują się pod tym względem w czołówce europejskiej. A to niepokoi naszych polityków. - W przypadku niektórych alkoholi, na przykład mocnego piwa - 10 proc. i więcej, jego aktualna cena jest nieadekwatna. Kiedy w 2014 roku podnieśliśmy akcyzę na alkohol wysokoprocentowy, to konsumpcja w tej kategorii spadła. To jest kwestia, w której na pewno będą prowadzone rozmowy i na pewno będą zaplanowane działania - powiedział wiceminister Król w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes. - Pracujemy również nad ograniczeniami, które dotyczą dostępu do alkoholu. Problemem jest dostępność punktów sprzedaży. Im mniej tych punktów, tym bardziej konsumpcja spada - dodał.

Ostatnio w tej sprawie rządzący mówią coraz więcej. - Alkohol tani jak nigdy, a to zachęta dla dzieci czy osób niezamożnych - grzmiał ostatnio Konstanty Radziwiłł. Również episkopat uważa, że Polakom należy ograniczyć alkohol. - Polska stała się bardziej browarna niż solidarna - powtarza bp Tadeusz Bronakowski (58 l.). O trzeźwość narodu zaś w ubiegły weekend modlili się na Jasnej Górze pielgrzymi.

ZOBACZ: Publiczne szpitale będą płatne? Minister Dera komentuje ten pomysł

Najnowsze