Kontrowersyjny spot PFN wywołał burzę. W rolach głównych Hitler i Stalin [WIDEO]

2020-01-23 19:52 PMar
Flaga Polski
Autor: pixabay.com (CC)

W ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście Polska Fundacja Narodowa postanowiła pokazać prawdę historyczną dotyczącą wybuchu II Wojny Światowej. Postanowiono to zrobić za pomocą krótkiego filmu, na którym sms-ami wymieniają się Adolf Hitler i Józef Stalin. Konwersacja panów nie okazała się jednak hitem i spotkała się z masową krytyką w mediach społecznościowych. Ledwie godzinę po publikacji film został usunięty z oficjalnego profilu PFN.

Polska Fundacja Narodowa zareklamowała swój spot słowami: - Rozmowa wielkich sojuszników: komunisty i nazisty. A dwa lata później pokłócili się o to, kto zabił więcej ludzi. Na ekranie wyświetla się w tym czasie film, który pokazuje wymyśloną przez autorów rozmowę, jaką przeprowadzić miał przywódca III Rzeszy oraz lider Związku Radzieckiego w 1939 roku. Podczas wymiany korespondencji wymieniają się oni m.in. opiniami o Polakach (Hitler mówi, że zrobi z nich "podludzi") czy też wspominają podział zaborczy Rzeczpospolitej ("piękne czasy... była przestrzeń").

W nagraniu pojawiają się też inne bardzo kontrowersyjne cytaty, takie jak np.:
(Stalin): - Twoje myślenie jest OK. Pomogę Ci z ich wojskowymi i inteligentami, zbiorę ich w jednym miejscu i kula w łeb. Mamy taki dyskretny las koło Katynia.
(Hitler)- A mi zostaw polskich Żydów. Zrobię im jesień średniowiecza!

Konwersację kończy Stalin słowami: - Zawsze mówiłem, że komunista z nazistą się dogadają. A za sto lat i tak powiemy, że to nie my.

Co więcej, ten sam film PFN umieściła w mediach społecznościowych w języku angielskim i rosyjskim. Cała masa krytycznych opinii dziennikarzy oraz internautów sprawiła jednak, że po niecałej godzinie zniknął on z oficjalnego profilu tej organizacji.

Całe nagranie wyglądało następująco:

Najnowsze