Hat trick Kaczyńskiego i afera z broszką Szydło. Konwencja PiS w Lublinie RELACJA

2019-09-07 14:58 PJ,mos
Jarosław Kaczyński
Autor: East News Jarosław Kaczyński

Wybory do Sejmu 2019. Konwencja PiS odbędzie się w sobotę w Lublinie. Na konwencji nie zabraknie oczywiście prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Szef PiS od kilku dni jeździ po Polsce i przedstawia kampanijne pomysł przed wyborami parlamentarnymi. Co tym razem zaproponuje Polkom i Polakom PiS? Co nowego usłyszymy? Jakie zapowiedzi i propozycje programowe? Zapraszamy do naszej relacji z konwencji PiS. Tu znajdziecie najmocniejsze cytaty, najnowsze zdjęcia i najważniejsze zapowiedzi polityków.

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Sejmu i Senatu 2019. Do Lublina zjadą najważniejsi przedstawiciele PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Czym tym razem zaskoczy wyborców prezes PiS? Po serii spotkań z mieszkańcami Polski w czasie konwencji, które PiS prowadzi od tygodni, pojawiły się w szeregach partii nowe pomysły. To one mają być zaprezentowane podczas sobotniej konwencji PiS w Lublinie. Joachim Brudziński mówił niedawno, że 7 września, prezes Jarosław Kaczyński przedstawi plany PiS na kolejne lata rządów, jeśli wybory do Sejmu 2019 zakończą się pomyślnie: - będzie przedstawiał koncepcję na kolejne lata rządów, jeśli sobie na te rządy zasłużymy - mówił o konwencji były minister. W piątek w Warszawie odbyła się konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej, a program KO przedstawiła Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak dziś odpowie Prawo i Sprawiedliwość? Relacja z konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości na SE.pl. Najnowsze wiadomości zobaczysz na górze strony. Zapraszamy!

Poniżej możecie zobaczyć fotorelację z konwencji Prawa i Sprawiedliwości:

Ze sceny padło wiele kluczowych obietnic, w tym ta dotycząca płacy minimalnej. Jarosław Kaczyński zadeklarował jej wysokość na poziomie 4 tysięcy złotych: Kaczyński obiecuje 4000 zł pensji minimalnej i podwójną "trzynastkę"!

14:50 Konwencja PiS w Lublinie zakończyła się. Komentarze ekspertów i dokładne analizy znajdziesz na se.pl.

14.45 Na koniec konwencji ponownie wystąpił prezes PiS, Jarosław Kaczyński

- Chciałbym poprosić wszystkich, byśmy przez najbliższe tygodnie byli jak Mateusz Morawiecki i Beata Szydło, żebyśmy pracowali. Prawda jest po naszej stronie, ale usłyszymy jeszcze nie raz, że Polska się sypie, że ponosimy klęskę za klęską. Musimy przekonywać Polaków – jeśli uda nam się to zrobić, to na pewno zwyciężymy - zakończył refleksyjnie Kaczyński.

14:29 Morawiecki: Pan prezes powiedział, że mam zamiast żył kabelki. Rzeczywiście idziemy bardzo mocno w kierunku automatyzacji warunków pracy, bo to też popycha nas w kierunku wyższych pensji. (...)Nasz model jest pragmatyczny - łączy Polskę z Europą, łączy tradycję z naszymi aspiracjami i łączy prawo ze sprawiedliwością. 

14:26 - Dla młodych pewna refleksja. Nasi konkurenci głosowali za ACTA2, za odebraniem wolności w internecie. My na to nie pozwalamy - ogłosił szef rządu.- Kładziemy ogromny nacisk na odnawialne źródła energii – "czyste powietrze", "mój prąd". My zaczęliśmy realne działania antysmogowe - poinformował. - Zaostrzymy prawo karne dla tych, którzy chcą zrobić z polski składowisko śmieci. Nie dopuścimy do tego, by polskie społeczeństwo było otruwane - dodał Morawiecki. 

14:21 - Jeden z liderów partii Schetyny występował przed kamerą, miał marynarkę, krawat, a na dole miał klapki i kąpielówki. Serio, tak było. Tak wygląda oferta programowa - ocenił Morawiecki. - Wszystko są w stanie obiecać, ale na dole, klapki i kąpielówki - dodał premier. 

14:15 Morawiecki: Kolejny punkt to "Kolej plus" i remonty dworców. Mamy w planach remonty kolejnych 150 dworców. 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł. Po to, by nadrobić stracone lata partii pana Grzegorza Schetyny.

- Dla przedsiębiorców - zrobiliśmy wiele kroków. Będzie to skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Mniejsza biurokracja, mniejsze podatki, następny dobrze policzony koszt w budżecie - wyjaśnił.  - Będzie skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tys. euro do miliona euro, a w przyszłości do dwóch milionów euro - dodał. 

14:10 - Po pierwsze tworzymy fundusz modernizacji placówek służby zdrowia - szpitali. Będzie to fundusz na początku 2 mld, a potem powiększany w razie potrzeby - zapowiedział premier. - Po drugie fundusz stu obwodnic, bo są bardzo ważnym programem, który ma zapewnić tworzenie warunków miejsc pracy - dodał. Stworzymy fundusz 2-miliardowy na inwestycje w szkołę. Szkoła musi być nowoczesna. Chcemy, żeby od strony sprzętu szkoła była jak najbardziej nowoczesna. Taki sam sprzęt na wsi jak w wielkich miastach - zapowiadał szef rządu. 

14:08 Szef rządu: Program taki, jak nasz, musi się opierać o wiarygodność. A ich program to trochę, jakby sto miliardów wydać i sto miliardów zabrać z budżetu i przesunąć w inne miejsca. Jakby ojciec rodziny chciał budować dom, a potem sprzedał cegły i poszedł na piwo.

14:04 Morawiecki mówi o poprzednich rządach: Odrzucamy patologie i struktury antyrozwojowe. Chcemy Polski nowoczesnej, ale nie odstępujemy od naszych tradycji, kultury i wiary. Tylko na takim fundamencie możemy budować nowoczesną Polskę. Ona opiera się o poważny program. - Oni mają za sobą siłę mediów, a my musimy mieć za sobą siłę narodu - stwierdził Morawiecki, odnosząc się do opozycji. - Oni będą kreowali pseudosfery, żeby przykryć brak realnych propozycji dla Polaków. To co widzieliśmy – "sześciopak" – trudno nazwać programem - dodał.

14:00 Morawiecki: Przedstawiamy państwu program kontynuacji naprawy Rzeczpospolitej. Jesteśmy w kluczowym momencie. Od wyborów Polaków zależy, czy skutecznie zwalczymy system późnego postkomunizmu. Jesteśmy na dobrej drodze.

13:57 Głos zabiera premier Mateusz Morawiecki

13:56 - Nie zmarnujmy dobrego czasu dla Polski - tymi słowami zakończyła swoje przemówienie Beata Szydło.

13:52 Szydło: Kolejna kwestia to wyrównywanie szans dla wsi, więc dostępność komunikacyjna, to jest dobra szkoła, ośrodek opieki zdrowotnej - to musi być i będzie na polskiej wsi. Ale też kultura i tradycja ludowa, dlatego będzie realizowany program wsparcia dla kół gospodyń.

13:50 - Zarobki w Polsce będą rosły. Będą rosły wynagrodzenia i emerytury. To jest nasze zobowiązanie. Nasze zobowiązanie jest bardzo jasne, wykorzystamy wszelkie środki prawne i polityczne, by wyrównać dopłaty dla polskich rolników. Chcemy też rozszerzyć możliwości korzystania z programów. Wszyscy rolnicy mają prawo z nich korzystać i do tego doprowadzimy. Będziemy wspierać zielone rolnictwo, ze szczególnym naciskiem na dobrostan zwierząt - zapowiedziała Szydło.

13:45 - My konsekwentnie od 2015 r. zwiększamy nakłady na opiekę zdrowotną. W naszym planie zapisaliśmy, że do 2024 r. nakłady na służbę zdrowia będą wynosiły 6 proc. PKB. Uruchomimy system stypendialny dla młodych ludzi, którzy zechcą studiować zawody medyczne. Pojawi się nowy zawód asystenta medycznego, by odciążyć od zadań biurokratycznych lekarzy i pielęgniarki - poinformowała podczas przemówienia była premier. 

13:42 - Przyszłością Polski są najmłodsi, którzy wkrótce będą przejmowali odpowiedzialność za nasz kraj - mówiła Szydło. 

13:40 Beata Szydło o programie "Dostępność Plus": Program PiS bardzo wiele projektów dedykuje osobom starszym i niepełnosprawnym. Program "Dostępność Plus" jest realizowany, a w kolejnych latach zostanie podwojony.

13:35 Szydło: Rozmawiając z Polakami przygotowaliśmy program, który był przez te cztery lata realizowany konsekwentnie. Dotrzymujemy słowa. To gwarancje, że to co dziś usłyszycie, zostanie zrealizowane. Programy społeczne, które uruchomiliśmy, stały się platformą, na której Polacy mogą budować bezpieczną przyszłość. Stały się też motorem napędowym polskiej gospodarki. Polska jest prekursorem ambitnej polityki społecznej.

13:30 - Mam dobrą wiadomość dla tych, którzy ciągle szukają. Broszka się odnalazła, jest tutaj. Dzisiaj najpiękniejsza z możliwych - biało-czerwona - tymi słowami rozpoczyna przemówienie Szydło. Kiedy oni szukają broszki, my realizujemy program dla Polski, dzięki któremu Polska się rozwija a rodzinom żyje się lepiej. Dzięki któremu Polacy czują się bezpieczniej - dodała.

13:28 Przemówienie rozpoczyna była premier Beata Szydło

13:25  - Musimy uczynić jeszcze wiele - naprawić polskie państwo. Zrobiliśmy w tej sprawie niemało. Te reformy zarówno procedur i instytucji w tym reforma sądownictwa musi być kontynuowana. To jest nasz plan dla Polski. On tu będzie przedstawiany i w sferze społecznej i sferze rozwoju. Zwyciężymy, ale pracą - tymi słowami kończy przemówienie prezes PiS na konwencji w Lublinie. 

13:22 - Zdecydowana większość emerytów otrzyma dwie "trzynastki". Rolnicy otrzymają pełne dopłaty do hektara na pełnym europejskim poziomie - zapowiada prezes PiS. 

13:12 - Państwo zanikało, bo państwa ta władza nie lubiła. Z cechami Donalda Tuska - ta władza to była po prostu zabawa we władzę. Cygara i "haratanie w gałę". Oni kompletnie nie potrafili rządzić. Tamtemu systemowi towarzyszył szereg gigantycznych afer. Tusk mówił, że pan Chlebowski zostanie odwołany, bo nie da rady podczas konfrontacji z dziennikarzami. Czyli jakby dał sobie radę to by nie został odwołany? - mówił prezes PiS o rządach Tuska. - (...)Tamta władza była zaprzeczeniem władzy pro publico bono, my jesteśmy realizatorami tej zasady- dodał. 

13:20 Prezes PiS o minimalnej pensji: Naszym celem jest budowa polskiej wersji państwa dobrobytu. Musimy w tej kadencji i daj boże w następnych, postawić na wzrost płac i dochodów społeczeństwa i ten wzrost płac musi być powodowany przez politykę gospodarczą ale też przez decyzje o charakterze państwowym. Na koniec 2020 roku, minimalna pensja będzie wynosiła 3 tysiące złotych - poinformował Kaczyński. Na koniec 2023 r. minimalna pensja będzie wynosiła 4 tys. zł. - dodał.

13:08 Kaczyński: Platforma prowadziła akcje dezorientowania społeczeństwa, szukano nowych wrogów w ramach ciągłej manipulacji.

13:02 - Postkomunizm to system, który ukształtował się na skutek tego, że nie zbudowano nowego aparatu państwowego i nowej hierarchii społecznej - mówił w Lublinie Kaczyński. - Postkomunizm spowodował utrzymanie mechanizmu negatywnego doboru kadr. Proponowany dziś przez niektórych "ustrój trybunalski" z demokracją nie ma nic wspólnego - dodał.

12:57 - Państwo jest niezastąpioną instytucją bezpieczeństwa - wobec zewnętrznych wrogów, indywidualnego, społecznego, w obrocie gospodarczym. To instytucja niezastąpiona - państwo jest potrzebne, także dlatego, że tylko ono może być terenem, sferą wolności w tych obydwu rozumieniach - wolności "od" i wolności "do" - mówił Kaczyński. - Będziemy umacniać polską demokrację. Zrobimy wszystko, żeby była mocniejsza niż dzisiaj - kontynuował swoje przemówienie. 

12:55 - Polska historia potoczyła się tak, że samo pojęcie narodu polskiego jest kwestionowany - nie tylko przez zewnętrznych wrogów, ale też przeciwników wewnętrznych - mówił Kaczyński. - Europejskość to jest wielka kultura i cywilizacja oparta o chrześcijaństwo i my w niej od wielu wieków coraz mocniej uczestniczymy. Jesteśmy pełnoprawnymi Europejczykami także w kwestiach kulturowych. Europa składa się z wielu narodów - jednym z nich jest naród Polski - podkreślił. - Nie ma żadnych powodów, aby przeciwstawiać polskość europejskości- mówił. Zaznaczył, że "Polska pozostanie wyspą wolności".

12:53 Prezes PiS o religii: Chrześcijaństwo jest częścią naszej tożsamości narodowej. Kościół był i jest głosicielem jedynego i powszechnie znanego w Polsce systemu wartości. Poza nim mamy tylko nihilizm. Kościół jest ważny dla Polaków, niezależnie od tego, czy jest ktoś wierzący czy nie.

12:50  Prezes PiS: Naród to wspólnota, którą szczególnie cenimy. To podstawa istnienia i działania człowieka w warunkach cywilizacji, tej najbardziej życzliwej, to podstawa organizacji, którą nazywamy państwem. Dla nas narodem jest Polska, polskość, i to cenimy bardzo wysoko. Chcemy, by Polska trwała i wiemy, że warto być Polakami.

12:46 - Fundamentalną wartością jest rodzina. Dla ciągłości pokoleń, dla trwałości większych wspólnot. Ale rodziny widzimy tak jak tutaj – jeden mężczyzna i jedna kobieta w stałym związku i ich dzieci - mówił. Taki model rodziny ma dziś wielu przeciwników. Rodzina jest atakowana. Oczywiście między kobietami a mężczyznami musi być pełna równość. Ale w większości przypadków ludzie rodzą się kobietami i mężczyznami i niech tak zostanie. Tak ma w Polsce zostać - dodał Kaczyński. 

12:42 - Wolność w naszych dziejach jest niezwykle ważna. Ona konstruowała nasze dzieje. Finałem tej wolności był ruchu "Solidarność". Tej wolności trzeba bronić. Solidarność łączy się bezpośrednio z wolnością - kontynuuje prezes PiS.

12:38 Kaczyński: Mamy swój system wartości i on się nie zmienia, ale zmieniają się okoliczności. Nasz system jest wokół przyrodzonej godności człowieka i jego życia. My stoimy zdecydowanie na stanowisku, że ochrona życia ludzkiego to wartość niepodważalna.

Jak zaznaczył prezes Kaczyński, program został skonstruowany wokół "przyrodzonej godności człowieka". Chodzi o ochronę przed państwem, eutanazją, aborcją na życzenie i ideologią, "które to ludzkie życie podważa". Stoimy na stanowisku, że jest ono niepodważalne - mówił Kaczyński.

12:35 Głos zabiera Jarosław Kaczyński. - Tak się przejąłem tym, co tu się wydarzyło, zwłaszcza tym chłopcem, który chciał tu zostać, że zapomniałem programu Prawa i Sprawiedliwości - tymi słowami rozpoczyna konwencję prezes. - Ten program będziemy ujawniać w trakcie kolejnych konwencji tematycznych. On już jest, ale będzie jeszcze skorygowany - dodaje.

12:28 Na scenie pojawili się Magda i Robert Piskorz wraz z dziećmi. - Dzięki programowi 500 plus mamy gwarancje bezpieczeństwa finansowego. Dzięki programowi 500 plus mogliśmy podjąć decyzję o zakupie domu. Bez tych środków nigdy nie zdecydowalibyśmy się na taką inwestycję - przekonuje pan Robert. - Popieram PiS, gdyż kieruję się wartościami, które wspierają polską, tradycyjną rodzinę – dodał ojciec rodziny.

12:24 Przedstawiony został spot, na którym przypomniano wygraną PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 r .

12:20 Partia rozpoczyna konwencję od odśpiewania hymnu Polski z udziałem zespołu ludowego "Leszczyniacy" ze Świdnika. W hali Globus jest ponad 5 tys. osób, na czele z najważniejszymi ludźmi w PiS, m.in. Jarosławem Kaczyńskim, Mateuszem Morawieckim, Beatą Szydło, Joachimem Brudzińskim, Mariuszem Błaszczakiem czy Beatą Mazurek.

12:17 Na konwencję przybywa prezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński. Obecni witają go gromkimi brawami. 

12:14 Premier Mateusz Morawiecki i była premier Beata Szydło witają się z mieszkańcami Lublina

12:10 Rozpoczyna się konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie

Premier Morawiecki dla Super Expressu: Schetyna zrejterował przed Kaczyńskim
Premier Mateusz Morawiecki był gościem na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy. W środę szef rządu odebrał statuetkę Człowieka Roku 2019. W rozmowie z superbiz.pl opowiedział o przyszłorocznych emeryturach, zrównoważonym budżecie oraz kontynuacji projektów społecznych. Premier zdradził również, co myśli o opozycji i ich programie wyborczym. Cały wywiad można obejrzeć poniżej. 

Najnowsze