Kornel Morawiecki: Skończyłbym ze swoim życiem, gdybym był udręką dla rodziny

2016-10-11 4:00 KS
Kornel Morawiecki
Autor: STANISLAW KOWALCZUK

Zaskakujące wyznanie Kornela Morawieckiego (75 l.)! - Gdybym był problemem dla bliskich i bardzo bym cierpiał z powodu choroby, poddałbym się eutanazji - przyznaje nam marszałek senior. Swoją wstrząsającą deklaracją polityk chce rozpocząć w Polsce dyskusję o eutanazji i możliwości jej zalegalizowania.

Kornel Morawiecki od lat ma problemy z sercem. W tym roku już kilka razy trafiał z tego powodu do szpitala. - Nie wiem, czy dam nawet radę wytrwać do końca tej kadencji. Byłoby cudnie, gdyby tak się stało, choć mam tak duże problemy zdrowotne, że nie jest to pewne. O następnej kadencji w Sejmie nawet nie myślę. To zależy od zdrowia - mówił w lipcu "Super Expressowi" Kornel Morawiecki, który trzy lata temu przeszedł poważny zawał. 75-letni marszałek senior do kwestii życia i śmierci podchodzi bardzo poważnie. Nie są mu obce drażliwe i ciężkie tematy. Jednym z nich jest eutanazja, którą w Polsce traktuje się jak zabójstwo. - To jest bardzo trudny temat. Ale według mnie w kwestii eutanazji, podobnie jak aborcji, potrzebna jest wolność. To do chorego powinna należeć decyzja, czy jej się poddać. Gdybym ja był problemem dla swojej rodziny, bliskich i bardzo bym cierpiał z powodu choroby, poddałbym się eutanazji. Mówiąc wprost: skończyłbym ze swoim życiem, żeby nie być udręką - wyznaje nam Kornel Morawiecki.

Polityk chce rozpocząć w Polsce dyskusję o eutanazji. - Myślę, że na ten temat powinniśmy przeprowadzić poważną debatę sejmową. Oczywiście eutanazja nie w sposób hitlerowski, ale jestem za eutanazją cywilizowaną, przemyślaną - dodaje marszałek senior. Polityk chciałby włączyć do tej dyskusji różne instytucje. - Mam tu na myśli Kościół, duchowieństwo, organizacje społeczne, etyków, lekarzy - stwierdza na koniec Morawiecki.

ZOBACZ: Morawiecki zapowiada wyższe podatki dla najlepiej zarabiających?