Koronawirus w Polsce. Polacy o działaniach rządu. MOCNA ocena

2020-08-04 13:37 Paulina Jaworska
Koronawirus, maseczka
Autor: Pixabay

Koronawirus w Polsce wciąż szaleje. W ciągu ostatniej doby padł rekord zakażeń, w sumie odnotowano 680 nowych przypadków zachorowań na COVID-19. Coraz częściej pojawiają się głosy dotyczące pojawienia się kolejnych obostrzeń, które mogą zostać wprowadzone przez władzę. Jak działania rządu oceniają Polacy? CBOS przygotował raport na temat działań rządu wobec epidemii w drugiej połowie czerwca. Co z niego wynika?

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Od kilku dni obserwujemy wzrost liczby zakażeń. CBOS sprawdził, jak działania rządu w walce z koronawirusem oceniają Polacy. Wszystko jest już jasne, badania opinii społecznych zostały przeprowadzone w drugiej połowie czerwca. Co pokazują? Otóż wynika z nich, że obecny rząd dobrze radzi sobie w tym zakresie. Starania rządu docenia ogółem 65% badanych, o 5 punktów procentowych mniej niż na przełomie maja i czerwca. Z 25% do 29% wzrósł odsetek osób negatywnie oceniających działania rządu w walce z epidemią, podaje CBOS. Co ciekawe najlepiej działania rządu oceniają osoby starsze, z małych miejscowości, z podstawowym i zawodowym wykształceniem, krytyczni są bardziej ludzie młodzi, mieszkańcy miast, osoby z wyższym wykształceniem. 

Jak podaje CBOS z 31% do 43% wzrósł odsetek osób przekonanych, że rząd zbyt szybko łagodzi obostrzenia i restrykcje. Jednocześnie z 48% do 39% zmalał odsetek twierdzących, że robi to w odpowiednim tempie. Stosunkowo niewielu (10%, spadek o 2 punkty procentowe) uważa, że ograniczenia znoszone są zbyt wolno. Sprawdzono też, jak działania postrzegają Polacy z podziałem na poglądy; zadowolona z tempa łagodzenia ograniczeń jest ponad połowa badanych identyfikujących się z prawicą (52%). Wśród osób deklarujących lewicowe lub centrowe poglądy polityczne najczęstsza jest opinia, że łagodzenie obostrzeń następuje zbyt szybko: wyraża ją odpowiednio 56% i 49% z nich, czytamy w komunikacie Centrum Badania Opinii Społecznej. 

Robert Winnicki - najlepsze momenty Expressu Biedrzyckiej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze