Koronawirus. WYŻSZE kary za brak maseczki? Te pieniądze zasilą NFZ

2020-10-19 21:04 Jot
Maseczka
Autor: Terri Sharp / CC0 / pixabay.com

Koronawirus szaleje w Polsce. Wprowadzone zostały kolejne obostrzenia, a cała Polska podzielona jest na dwie strefy: żółtą i czerwoną. Obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, czyli noszenie maseczek. Jednak wciąż wiele osób ma to za nic. Teraz mogą zostać wprowadzone kary, które skutecznie zniechęcą "antymaseczkowców" do odkrywania twarzy. Co więcej, pieniądze z tych mandatów mają trafić do NFZ.

Do Sejmu wpłynął projekt w sprawie przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19. W projekcie zwanym ustawą "o dobrym Samarytaninie" pojawiła się też propozycja zmian, w tym zapisy Kodeksu wykroczeń, chodzi o artykuł 116, którego zapis  może zostać rozszerzony o zapis zezwalający karać grzywną lub naganą osobę, która "nie przestrzega zakazów nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach (...) o Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo nie przestrzega decyzji wydanych na podstawie tych przepisów przez organy inspekcji sanitarnej" podaje wprost.pl. Tu pojawia się przepis, że wysokość wysokość grzywny może sięgać nawet do 1 tys. zł. Z propozycji zapisanych w projekcie przez wnioskodawcę wynika też, że pieniądze z mandatów za brak maseczki, które określałby  rozszerzony artykuł 116, mogłyby zasilić fundusze NFZ. - Środki pochodzące z mandatów nakładanych w sprawach, o których mowa art. 116 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, są przekazywane w terminie 30 dni od dnia ich wpływu, na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Zdrowia - cytuje proponowane zapisy wprost.pl.

ZOBACZ: Syn zmarłego senatora Koguta przerywa milczenie. WSTRZĄSAJĄCE [TYLKO U NAS]

Grzegorz Braun występuje w obronie księdza. Do sądu przyszedł bez maseczki
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze