Koronawirus. Co z wychodzeniem z domu. Jakie KARY? Gdzie zgłosić?

2020-03-24 13:11
Premier Mateusz Morawiecki
Autor: Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta Premier Mateusz Morawiecki

Pilna wiadomość dla wszystkich mieszkających w Polsce! Jak się okazuje, rząd Mateusza Morawieckiego wprowadza nowe obostrzenia w walce z epidemią koronawirusa. Co to oznacza? Chodzi o wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu. Jakie kary będą obowiązywać za wychodzenie z domu bez potrzeby?

W czasie konferencji prasowej, po posiedzeniu sztabu antykryzysowego, premier Mateusz Morawiecki podał najnowsze informacje na temat zasad dotyczących funkcjonowania w czasie epidemii koronawirusa. Jak podano od środy 25 marca wprowadzone zostają obostrzenia: zaostrzone mają zostać warunki kwarantanny społecznej. Wprowadzony zostanie zakaz wychodzenia z domu bez koniecznych życiowo potrzeb. Potrzeby konieczne życiowo to: wyjście po zakupy spożywcze, do apteki czy do pracy, wyprowadzanie psa.  Zmieni się też organizacji w komunikacji. Nowe zasady mają funkcjonować aż do 11 kwietnia włącznie. 

Czytaj: Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu

Premier w czasie konferencji mówił: - Za nami kolejny tydzień ograniczeń w życiu zawodowym i prywatnym, dla wielu bardzo ciężki tydzień. Bardzo dziękuję tym, którzy umożliwiają nam dostęp do niezbędnych artykułów, tym, którzy opiekują się nami, służbie zdrowia. (..) Niezbędne są kolejne kroki, które ograniczają efekt kolejnych zakażeń. Musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. (...) Spodziewamy się sporego wzrostu zachorowań. 

Kolejne wprowadzane OGRANICZENIA to: 

  • zakaz w przemieszczaniu się, można jedynie wyjść do pracy, po zakupy spożywcze, wyprowadzanie psa, wyjście do apteki, do lekarza (starajmy się dzwonić), nie gromadzić się: grlliować, wychodzić na plac zabaw
  • co drugie miejsca siedzące w autobusie/tramwaju/metrze mogą być zajęte, nie może być pasażerów stojących
  • zakaz zgromadzeń, z wyjątkiem wydarzeń, w których uczestniczą członkowie rodziny

Minister zdrowia: - Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych. Zostań w domu, wprowadzamy praktycznie w życie. 

Czy złamanie nowych ograniczeń będzie karane? Na pytanie o to, jakie kary będą np. za zgromadzenie się na Bulwarach Wiślanych, padła odpowiedź, że od mandatu do 5 tys. zł.

Mateusz Morawiecki dodał, że nowe obostrzenia nie wpływają na termin wyborów, czy też egzaminów ósmoklasisty. 

Wakacje 2020 skrócone? Premier ogłosił decyzję w nietypowy sposób

Minister zdrowia o nowych obostrzeniach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE