Oto LISTA najbogatszych polskich polityków! Ich majątki robią wrażenie

2020-02-17 18:15 ABR
Morawiecki, Sikorski
Autor: Wikipedia

Najnowszy ranking polityków – milionerów tygodnika „Wprost” otwiera Artur Łącki poseł Koalicji Obywatelskiej, którego majątek szacuje się na 45 mln zł. Zobacz, kto poza nim jest w czołówce tego zestawienia i jaki dobytek zgromadzili mniej i bardziej znani gracze krajowej sceny politycznej.

Numerem jeden wśród polityków – bogaczy jest poseł Artur Łącki z Pomorza. Według „Wprost” majątek zbił na branży hotelarskiej. Jest współwłaścicielem firmy, która sprzedaje apartamenty nad morzem.

Na drugim miejscu uplasował się wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy z 42,5 mln zł. W Zakopanem minister ma hotel ze 100 pokojami i restaurację. Ma też stację narciarską i dwie kamienice przy Krupówkach.

Miejsce trzecie należy do Grzegorza Biereckiego, senatora PiS. To jeden z najbogatszych polityków prawicy, twórca SKOK-ów. Jego majątek jest szacowany na 40,5 mln zł.

Kolejne miejsce w rankingu „Wprost” przypadło Adamowi Cyrańskiemu, posłowi PO (27,5 mln zł). Według „Wprost” jest szefem rady nadzorczej kieleckiej spółki Trakt, która buduje drogi. Jest też przewodniczącym rady nadzorczej wydawnictwa MAC, które wydaje podręczniki.

Piąta pozycja należy do Beniamina Godyli, senatora KO, do którego należy piekarnia Kłos i cukiernia Godyla z siecią sklepów na Opolszczyźnie. Wartość majątku – 24 mln zł.

Na szóstym miejscu uplasował się senator KO Robert Dowhan, który dorobił się na handlu papierosami i słodyczami. Posiada hurtownie pod własnym nazwiskiem, a zarobione środki inwestuje w nieruchomości. Według „Wprost” ma dom wartości 3 mln zł. Dowhan posiada majątek oszacowany na 14 mln zł.

Następny na liście jest premier Mateusz Morawiecki z majątkiem wartości 12,7 mln zł. Pieniędzy dorobił się podczas pracy w banku BZ WBK (obecnie Santander). Morawiecki ma 5 mln zł na koncie oraz nieruchomości.

Europoseł KO, Radosław Sikorski znalazł się na ósmym miejscu z 11 mln zł. Najważniejszym składnikiem jego majątku jest wart 6 mln zł dwór w Chobielnie.

Dziewiąte miejsce w rankingu należy również do polityka KO, senatora Aleksandra Pocieja (10,7 mln zł). Posiada on aż sześć mieszkań, w którr ulokował pieniądze.

Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamyka senator PSL, Ryszard Bober z majątkiem wartości 10,1 mln zł. W skład majątku wchodzi gospodarstwo rolne o powierzchni 343 ha.

Wybrani politycy od 11 do 50 miejsca w rankingu:

11. Lider Konfederacji Janusz Korwin-Mikke (10 mln zł)
13. Karol Karski, senator PiS (9,9 mln zł)
19. Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL (5,5 mln zł)
20. Ryszard Czarnecki, europoseł PiS (5,19 mln zł)
21. Joanna Senyszyn, posłanka Lewicy (5 mln zł)
28. Joanna Lichocka, posłanka PiS (4,73 mln zł)
36. Włodzimierza Czarzasty, poseł Lewicy (3,8 mln zł)
50. Andrzej Hetman, europoseł PSL (3 mln zł).

Najnowsze