Krótsza kwarantanna zacznie obowiązywać z opóźnieniem. Ale jest już pewna

2022-01-23 16:38
kwarantanna
Autor: Pixabay.com

Rozporządzenie skracające kwarantannę z 10 do 7 dni zostanie opublikowane w poniedziałek, ale wejdzie w życie dopiero od wtorku. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz tłumaczy opóźnienie koniecznością zmian w systemie informacyjnym, który obsługuje zdarzenia epidemiczne.

Przepisy wejdą w życie 25 stycznia

Zgodnie z zapowiedziami rządu skrócona kwarantanna miała objąć osoby kierowane na nią od poniedziałku 24 stycznia. W związku z przesunięciem dnia ogłoszenia, przepisy wejdą w życie we wtorek 25 stycznia. Skrócenie kwarantanny jest możliwe - jak uzasadnia MZ - z powodu ewolucji wirusa, który tak w wariancie Delta, jak i Omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Resort podnosi, że po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Obostrzenia będą inne niż do tej pory? Kraska zapowiedział nowe rozwiązania

Pies musi zaczekać

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W myśl obecnych przepisów, co do zasady, kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

800 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem dziennie? Szokujące prognozy dla Polski!

W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Sonda
Czy wierzysz, że rząd realnie walczy z pandemią koronawirusa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE