Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie. Sprawdź, ile więcej zarobisz!

2021-07-29 5:35
Pieniądze
Autor: Grzegorz Kluczyński

Od 1 stycznia - dzięki Polskiemu Ładowi - osoby zarabiające na etacie do 4 tys. zł zobaczą więcej pieniędzy w portfelu. Najwięcej, bo ponad 150 zł miesięcznie otrzymają Polacy z minimalnym wynagrodzeniem. Z kolei zarabiający ponad 8 tys. zł, będą stratni, a im więcej zarabiają, tym więcej będą musieli oddać skarbówce.

Zarobki jak w Europie

Z początkiem roku wejdą w życie nowe przepisy podatkowe zapowiedziane w ramach Polskiego Ładu. Opowiedział o nich kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki (53 l.) w liście do Czytelników „Super Expressu”. – Polski Ład to nasza droga do budowy państwa dobrobytu. To nasza droga do europejskiego standardu życia – tłumaczył Morawiecki. Polski Ład oznacza przede wszystkim wyższą kwotę wolną od podatku – 30 tys. zł. Na niższym podatku dochodowym zyskać ma przeszło 18 mln Polaków – głównie osób z niskimi i średnimi dochodami. 

Sprzątamy miasto z wraków. "Super Express" na tropie porzuconych aut

Przedsiębiorcy też zyskają

Do grona Polaków, którzy skorzystają na Polskim Ładzie, należy Patryk Konopka (35 l.) z Białegostoku, który pracuje jako wykwalifikowany ochroniarz. Obecnie zarabia on ok. 2600 zł na rękę. Od 1 stycznia jego wynagrodzenie powinno się zwiększyć o ok. 130 zł.

Na zmianach podatkowych skorzystają też osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jeśli ktoś zarabia w ten sposób 2700 zł, jego zarobki na rękę wzrosną aż o 360 zł. Z kolei przy zarobkach powyżej 4500 zł trzeba będzie pogodzić się z obniżką zarobków na rzecz wyższej daniny.

Największe podwyżki od nowego roku dostaną najmniej zarabiający. I tak, jeśli ktoś dostaje 1500 zł na rękę, otrzyma 73 zł podwyżki. Jeśli zarabia 2200 zł, to jego pensja wzrośnie o 150 zł. Przy wyższych zarobkach zyski będą już niższe. W przedziale dochodów od 6 do 7 tys. zł nikt nie straci ani nie zyska. Przy wyższych apanażach będziemy jednak zarabiać mniej (przykład: osoba z pensją ok. 10 tys. zł straci 164 zł). 

Tak upokorzyli Gowina w rządzie?! Wyciekły niepokojące informacje

Patryk Konopka (35 l.), ochroniarz z Białegostoku

- Teraz, z nadgodzinami, mogę zarobić najwyżej ok. 2600 zł na rękę. Nie analizowałem jeszcze tego, czy skorzystam na Polskim Ładzie. Oby tylko nie skończyło się jak zwykle na obietnicach, z których nic dobrego dla ludzi nie wyniknie.  

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE