Kukiz nie poprze ważnej ustawy Prawa i Sprawiedliwości I Sedno sprawy

2022-01-28 11:58
Kukiz zastąpi Ziobrę
Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI Kukiz zastąpi Ziobrę

Paweł Kukiz, który był gościem Jacka Prusinowskiego w programie "Sedno sprawy" w Radiu Plus. Polityk odniósł się do najnowszej propozycji ustawy ws. sprawdzania przez pracodawców zaszczepienia pracowników. - Ja już mówiłem od dawna, że generalnie za tymi ustawami szczepionkowymi nie będę głosował - zdradził polityk.

- Porozmawiamy o bardzo kontrowersyjnym projekcie ustawy covidowej. Testowanie raz w tygodniu i odszkodowanie od tego pracownika, który się nie testował. O głosy w Sejmie na pewno nie będzie łatwo Prawu i Sprawiedliwości dla tego projektu. Na głosy Kukiz 15 może PiS liczyć w tej sprawie?

- Nie. Ja już mówiłem od dawna, że generalnie za tymi ustawami szczepionkowymi nie będę głosował. Generalnie na całym świecie to jest taki chaos z tymi wszystkimi sprawami, jakieś działanie po omacku. Ja dam jeden przykład, już pomijając sprawy covid, ale sama taka jest zasada, że przepisy o RODO wprowadziły, że pracodawca nie może zbadać stanu trzeźwości pracownika. A jednocześnie chce się dać w tej chwili możliwość sprawdzania przez pracodawcę czy pracownik się zaszczepił.

- Tu o test chodzi panie Przewodniczący.

Ale jest to formuła jakiegoś sprawdzania, to czy ktoś się szczepił czy się nie szczepił to by trzeba prokuratora od razu przy każdym takim zaświadczeniu.

- Ale o to odszkodowanie jeszcze zapytam, bo to moim zdaniem taka wręcz kuriozalna konstrukcja, żądanie odszkodowania od pracownika, który się nie podał testowi, to skąd wiadomo od kogo się człowiek zaraził covidem.

- Ja się zgadzam dlatego ten wątek jest dla mnie, szkoda czasu na dyskusję. Ja nie zagłosuję za taka ustawą. Po prostu.

- Od kilku tygodni pan rozmawia w innej sprawie z politykami PiS o wprowadzeniu dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców. Na jakim to jest etapie?

- Na razie to jest na etapie liczenia. To nie jest tak, że słuchajcie wprowadźcie dobrowolny ZUS, to wszystko trzeba policzyć, trzeba również wskazać te obszary, z których można by pozyskać pieniądze na załatanie dziur po wprowadzeniu takiej ustawy. Spotykaliśmy się już w takim zespole powiedzmy nieformalnym z różnymi specjalistami, mamy częściowo wyliczenia ZUS owskie ale ja o szczegółach nie chcę mówić, dopiero jak będę miał wszystko przygotowane to wtedy z przyjemnością wrócę do tego tematu.

- Ale tak na poziomie politycznym abstrahując od tych wyliczeń na poziomie politycznym na czym stanęło. Czy PiS wstępnie powiedziało, że tak jest zainteresowane takim rozwiązaniem?

- Wstępnie powiedziało dobrze, zbadajcie jak to wszystko wygląda ale jak wiecie z tymi pieniędzmi są problemy. Zawsze są z pieniędzmi problemy. Staramy się w tej chwili wszystko wyliczyć, zakładamy różne scenariusze. Nie wydaje mi się żeby nagle wszyscy przedsiębiorcy, którzy są w Polsce zaprzestali płacenia ZUS za siebie. Przede wszystkim mówię o samozatrudnionych. Każdy człowiek, każdy przedsiębiorca ma w naturze coś takiego, że jeżeli pokazują się przepisy z których może coś na tym skorzystać to szuka luk po prostu. Specjalista od spraw doradztwa podatkowego pan Gwiazdowski na przykład, który na tym bałaganie bo to trudno nazwać systemem podatkowym ale w tych przepisach podatkowych na tym bałaganie zarabia dobre pieniądze.

- Pan nazywa Polski Ład bałaganem ale przecież pan poparł Polski Ład, można powiedzieć, że w dużej mierze dzięki panu dzięki pana umowie z PiS został wprowadzony w życie więc czy pan ma pretensje do PiS jak przygotowano te ustawy?

- Ja nie powiedziałem, że Polski Ład tylko system podatkowy w Polsce.

- Myślałem, że chodzi o bałagan teraz po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

- Powiedziałem, że bałagan w tym samym systemie, ustaw podatkowych w Polsce jest taka masa, że nikt nie jest w stanie nad tym zapanować.

- Ale bałagan nie jest większy od początku tego roku? Przecież ludzie nie wiedzą ile na koniec miesiąca dostaną. Kolejne zmiany, łatanie tych dziur, to jest fakt po prostu.

- Po pierwsze Polski Ład był podstawą podpisania jakiegokolwiek porozumienia a ustawy Kukiz 15, które gdyby zostały wprowadzone, już jedna jest wprowadzona ustawa antykorupcyjna, obowiązuje od stycznia tego roku, sędziowie pokoju to są ustawy takie, które będą skutkowały przez dekady. Ustawy podatkowe zawsze można zmienić. Na przykład można wywalić ten Polski Ład w tej formule z tymi wszystkimi wadami po prostu do kosza, wpisując wolny ZUS, zajmując się grupą emerytów, zostawiając kwotę wolną od podatku 30 tysięcy złotych bo to był jeden z postulatów, który znalazł się , który był już w tamtej kadencji przez Kukiz 15 składany do debaty było nawet głosowanie nad tą ustawą ale w tamtej kadencji ten projekt 30 tysięcy wolnej kwoty od podatku niestety nie został uchwalony. Jest tam wiele rzeczy pozytywnych w Polskim Ładzie ale trzeba zwrócić uwagę na to, że ten Polski Ład był pisany w czasach, kiedy nikt nie wiedział o tym, że dojdzie do takiego globalnego załamania generalnie gospodarki, inflacji.

- Panie Przewodniczący to już była inflacja, warunki gospodarcze były takie jak teraz są, to była końcówka tamtego roku.

- Co nie usprawiedliwia bałaganu co dla mnie jest też rzeczą nie do pojęcia, że osoby odpowiedzialne za ten bałagan w szczególności z Ministerstwa Finansów, wiceministrowie co wielokrotnie mówiłem. Oni wychodzą przed kamery i oni mówią, że bardzo przepraszają. Na Boga co znaczy przepraszam. Człowieku jak zrobiłeś taki nieporządek mówiąc delikatnie powinieneś polecieć, nie nadajesz się. Nie ma cię, powinien zostać zwolniony. Często mówię to jest takie porównanie, jedzie minister drogą, przez przejście dla pieszych przechodzi człowiek on go potrącił, facet się jeszcze rusza więc on wychodzi i mówi ja pana bardzo przepraszam, za szybko jechałem nie zauważyłem ale musze lecieć dalej bo ja muszę Polsce dalej służyć.

- O komisji śledczej chciałem porozmawiać. Panie Przewodniczący, mówię przewodniczący bo chodzi o koło sejmowe ale chce być pan Przewodniczącym także sejmowej komisji śledczej. Tyle, że jak się przeczyta ustawę o sejmowej komisji śledczej no to problem jest taki, że przedstawiciel Kukiz 15 w ogóle nie powinien tam się znaleźć. W skład komisji może wchodzić 11 członków i powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów. Nie ma przedstawiciela Kukiz 15 w Konwencie Seniorów.

- Dał pan po pierwsze przykład na to, że jest to partyjny system, niedemokratyczny dlatego, że na bazie tego przepisu można założyć, że osoba, która gwarantuje jakby bezstronność bo to jest pierwsza sprawa, która powinna cechować tą komisję może być tylko członek jakiegoś koła, który podlega partyjnej dyscyplinie.

- Ale takie przepisy są. To jak chce pan zostać Przewodniczącym skoro według ustawy nie powinno pana w ogóle być w takiej komisji?

- Oczywiście, że można to zrobić. To wszystko jest kwestią dobrej woli i ze strony opozycji. Można to zrobić na przykład na zasadzie pewnego porozumienia kół w związku z ta sprawą, które to porozumienie da pretekst do dania przedstawiciela do Konwentu Seniorów i wtedy po prostu nie ma żadnej przeszkody żebym wszedł w skład tej komisji jako kandydat tego porozumienia. A druga metoda też obnażająca tą bolszewicką partyjną w Polsce ustrój post bolszewicki partyjny. Druga metoda jest taka, że po prostu zawieram przed kamerami umowę, którą na przykład Władysław Kosiniak-Kamysz podpisuje, że wpisują mnie do klubu Koalicji Polskiej na okres trwania tej komisji, gwarantując jednocześnie autonomię głosowań i to, że mnie nie wyrzucą z tego klubu do końca prac komisji. Więc można to zrobić.

Sedno Sprawy - Paweł Kukiz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE