Kukiz'15 i Prawica Rzeczypospolitej chcą złotówki na stałe. Jest już plan

2018-02-25 10:46 Paula
Paweł Kukiz
Autor: Tomasz Radzik Paweł Kukiz

W czasie sobotniej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna mówił o przyjęciu euro w Polsce. Szef PO zapowiedział, że jego partia chce wielkiej, narodowej debaty, na temat przyjęcia waluty euro. Zupełnie inne zdanie w tej sprawie ma Kukiz'15 i Prawica Rzeczypospolitej Marka Jurka, które chcą podjąć wspólne działanie, by to złotówka była zawsze walutą Polski.

Rada Krajowa PO była poświęcona polityce zagranicznej. Lider Platformy Grzegorz Schetyna wspominał m.in. o przyjęciu waluty euro w Polsce. - Widzimy jednak dzisiaj, że większość polskiego społeczeństwa jest przeciwna akcesji do strefy euro - mówił. I dodał, że istnieją tacy, którzy chcą obrzydzić Polakom silną Europę: - Przeciwnicy silnej Polski w silnej Europie zaangażowali całą demagogiczną siłę, aby ten projekt rodakom zohydzić. Dlatego rozpoczniemy wielką, merytoryczną, narodową debatę o euro. Ten projekt musi być wprowadzony z poparciem Polaków, a nie wbrew nim - zapowiedział Schetyna. Szef PO zaznaczył też, że zostanie zaproponowany scenariusz przyjęcia przez Polskę waluty euro, ale nie tyle jako kalendarz, ale precyzyjne przedstawienie kolejnych kroków, jakie Polska powinna wypełnić.

Plany Schetyny i PO nie spodobały się dla Pawła Kukiza. Na swoim Twitterze Kukiz ogłosił, że jego ugrupowanie wraz z Prawicą Rzeczypospolitej Marka Jurka będą starali się o wpisanie złotówki jako stałą walutę w Polsce: - Wspólnie z Prawicą Rzeczpospolitej zgłaszamy w Sejmie projekt rezolucji zobowiązujący rząd do potwierdzenia nienaruszalności art. 227 Konstytucji i trwałego zachowania waluty narodowej. Pakt fiskalny zupełnie zmienił charakter unii walutowej i Polska w tym zakresie nie ma żadnych zobowiązań.

Sprawdź: Wojna LWIC lewicy: o co chodzi w sporze Ogórek z Jakubowską?

Najnowsze