Kulisy wyboru Lidii Stroń. Kukiz szczery do bólu, pomyłka nowego posła, sabotaż w Porozumieniu

2021-06-16 7:49
Lidia Staroń
Autor: Paweł Kicowski/Super Express Lidia Staroń

We wtorek posłowie w sejmowym głosowaniu zadecydowali, że to niezależna senator Lidia Staroń powinna zostać nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Czy w piątym podejściu uda się w końcu zastąpić Adama Bodnara? O tym zadecyduje Senat. Sądząc po kulisach wtorkowego głosowania i komentarzach, jakie po nim padły, sprawa nie wydaje się być wcale oczywista...

Sejm powołał senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat. W głosowaniu przegrał kandydat opozycji prof. Marcin Wiącek. Za kandydaturą Staroń opowiedziało się 231 posłów, a jej kontrkandydata Marcina Wiącka poparło 222 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 228 głosów.

Zobacz: Oświadczenie majątkowe senator Lidii Staroń. Ile zarabia kandydatka na RPO?

Posłowie PiS solidarnie poparli Lidię Staroń na RPO, natomiast prawie wszyscy politycy Porozumienia, z wyjątkiem Anny Dąbrowskiej-Banaszek i Mirosława Baszki, zagłosowali za kandydaturą Marcina Wiącka. W przypadku tego drugiego może skutkować to nawet wykluczeniem z partii!

Z ustaleń serwisu Polsatnews.pl wynika, że Porozumienie wystosuje wniosek o wyrzucenie Baszki z partii. "Dokumenty trafią najpierw do zarządu, lecz ostateczną decyzję podejmie sąd koleżeński" – napisano. Sprawę komentował w "Debacie Dnia" na antenie Polsat News Jan Strzeżek. Wicerzecznik Porozumienia zapowiedział, że sam znajdzie się w grupie osób, które poprą wniosek o wydalenia posła Baszki.

Express Biedrzyckiej - Władysław Kosiniak-Kamysz: Lidia Staroń nie gwarantuje obiektywizmu

Zaskakującą deklarację złożył też niezrzeszony poseł Zbigniew Ajchler. Jest on posłem od niedawna, zastąpił Kiliona Munyamę, a wszedł z list Koalicji Obywatelskiej. To było jego pierwsze ważne głosowanie w Sejmie. – Moją intencją było poparcie w głosowaniu nad RPO Pani Senator Lidii Staroń. Głos na Pana Wiącka oddałem omyłkowo. Nie ma to wpływu na wynik głosowania, ale chciałbym, aby moje rzeczywiste intencje wybrzmiały – napisał Ajchler, były polityk SLD oraz radny sejmiku wielkopolskiego na Facebooku.

Ciekawie rozłożyły się głosy w Konfederacji:

Tymczasem w Polsat News o powodach oddania swojego głosu na Lidię Staroń pytany był Paweł Kukiz. – Zagłosowałem na Lidię Staroń, bo prosił o to Jarosław Kaczyński, to jest przedmiotem umowy – odparł. Polityk zastrzegł, że do tej pory w ogóle nie brał udziału w głosowaniu na RPO, bo - podobnie jak Lidia Staroń - uważa, że powinien on być wybierany bezpośrednio obywateli. Kukiz mówił, że pamięta Lidię Staroń z czasów, kiedy walczyła z "mafiami spółdzielczymi". Fakt bycia przez nią obecnie czynnym politykiem, określił jako "drobiazgi".

Twoim zdaniem historia zapamięta Pawła Kukiza jako
Autor: GRAFIKA SE Mariusz Trocewicz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE