Pobyt w sanatoriach. Ile kosztuje? NFZ przedstawił podwyżki opłat [SPRAWDŹ]

2022-05-21 19:24
Sanatorium Dom Zdrojowy Ciechocinek
Autor: Thinkstockphotos.com Rosną opłaty za pobyt w uzdrowiskach.

Mamy dwie wiadomości dla kuracjuszy: złą i dobrą. Zła jest taka, że za pobyt w uzdrowisku trzeba więcej zapłacić. A dobra? Podwyżki są symboliczne. Ale to z kolei złości zarządców sanatoriów. – Stawki za gaz i prąd rosną o kilkaset procent. Nie wiemy, co w tej sytuacji mamy zrobić – zastanawia się Marcin Zajączkowski, prezes Uzdrowiska Ciechocinek.

Ceny w uzdrowiskach idą w górę

Stawki za pobyt w sanatorium obowiązują w dwóch okresach: wyższym (letnim) i niższym (zimowym). Pierwszy – droższy, trwa od 1 maja do 30 września, a drugi – tańszy od 1 października do 30 kwietnia. Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił podwyżki opłat. Wynikają one z inflacji, czyli uwzględniają wyższe ceny m.in. żywności i energii elektrycznej. Za pobyt w pokoju jednoosobowym w sezonie wyższym trzeba zapłacić 40,9 zł (było 38,9 zł), a za pobyt w sezonie niższym 32,6 zł (było 31 zł). 

Był stan epidemii, a od 16 maja mamy stan zagrożenia epidemią

Raport Złotorowicza (20.05.22) – Bartłomiej Radziejewski i prof. Jan Malicki

Sanatoria bez pieniędzy

Jak widać, podwyżki są niewielkie. – Stawki za pobyt kuracjusza wzrosły średnio o 4 proc. A gaz zdrożał o 260 proc., energia elektryczna o 240 proc. i o 30–40 proc. zdrożała żywność. Aby myśleć o finansowaniu działalności, podwyżka stawek musiałaby wynieść 30 proc. – narzeka na decyzję NFZ Marcin Zajączkowski, prezes Uzdrowiska Ciechocinek. – Nie wiem, jak nasza branża sobie poradzi. Trzeba mieć nadzieję, że kuracjusze będą chętnie przyjeżdżali, aby podreperować zdrowie po pandemii – dodaje Zajączkowski. 

>>> Owocowy zastrzyk energii. Jak się wzmocnić na lato 2022?

Sonda
Oglądasz "Sanatorium miłości"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE