Koronawirus. Kwarantanna będzie skrócona. Niedzielski i Morawiecki ogłosili nowe zasady

2022-01-21 12:31
Kwarantanna. Nowe zasady kwarantanny
Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK Kwarantanna. Nowe zasady kwarantanny

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaplanowana była na piątek 21 stycznia 2022. Wiadomo już, co z przepisami dotyczącymi kwarantanny. Kwarantanna będzie skrócona: ogłosił premier RP Mateusz Morawiecki. Sprawdźcie szczegóły.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał najnowsze decyzje dotyczące walki z koronawirusem. W czasie konferencji prasowej minister zdrowia przekazał, że podjęto decyzję dotyczące skrócenia kwarantanny. "Skracamy okres kwarantanny do 7 dni", powiedział premier Mateusz Morawiecki, który również wziął udział w konferencji prasowej. To duża zmiana! O sprawie mówiło się już jednak od pewnego czasu, a za tym, by skrócić czas przebywania na kwarantannie przemawiał fakt rozprzestrzeniania się warianta omikron. Już kilka dni temu mówił o tym na antenie Polskiego Radia wiceminister Waldemar Kraska.

Jako przykładem wprowadzenie krótszego okresu kwarantanny posłużył się krajami zachodnimi: -  Kraje zachodnie robią to nie tylko ze względu na inny wariant koronawirusa, ale także dlatego, że tak wiele osób jest zakażonych, że gospodarki czy funkcjonowanie państw było zagrożone. Więc połączono dwa aspekty: medyczny i ekonomiczny.

Jak wyglądał okres przebywania na kwarantannie w Polsce?

W marcu 2020 roku na początku pandemii koronawirusa żeby być zwolnionym z kwarantanny trzeba było mieć dwa negatywne testy. Następnie zrezygnowano z tego rozwiązania i zdecydowano, że po okresie najpierw dwóch tygodni, a następnie 10 dni można zakończyć kwarantannę.

Jak podaje oficjalne strona Rzecznika Prawa Pacjenta: - Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie, przykładowo poprzez kontakt z osobą chorą na koronawirusa. Kwarantanna nakładana jest przez inspekcję sanitarną. 

SPRAWDŹ>>>Wiceminister zdrowia Kraska podał, co nas czeka za tydzień. Może być 50 tys. zakażeń dziennie!

Sonda
COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo. Czy to skłoniło Cię do zaszczepienia się?
Sedno Sprawy - Piotr Muller
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE