Łatwiejszy dostęp do broni? TAK czy NIE - sondaż dla SE.pl i NOWA TV

2016-11-30 13:40

Czy Polacy powinni mieć łatwiejszy dostęp do broni palnej?! Czy obecne regulacje prawne są zbyt skomplikowane. U nas prawo dostępu do broni jest obwarowane masą przepisów i wymogów. Ale posłowie chcą to zmienić, bo do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji autorstwa Kukiz'15. Instytut Badań Pollster dla SE.pl i NOWA TV sprawdził, co na ten temat sądzą Polacy i czy chcą mieć łatwiejszy dostęp do broni palnej.

W Polsce aby otrzymać pozwolenie na broń trzeba przejść szereg procedur. Nie tylko zdać odpowiednie testy praktyczne i teoretyczne, mieć skończone 21 lat i na stałe mieszkać w Polsce, ale też przedstawić orzeczenie lekarskie i psychologiczne, a także uzyskać opinię od komendanta policji. A to zdaniem autorów projektu zmian w ustawie o broni, czyli posłów Kukiz'15, jest równoznaczne z widzimisię policjanta. Dlatego parlamentarzyści od Pawła Kukiza chcą zmian w prawie, które pozwolą na sprawniejszy dostęp do broni i jak mówią, uregulują pewne niejasności. A co na to Polacy? Na zlecenie SE.pl i NOWA TV Instytut Badań Pollster zapytał, czy jesteśmy za łatwiejszym dostępem do broni palnej. Okazuje się, że nasze społeczeństwo wcale nie dążą do tego, by prawo pozwalało na prostszy dostęp do broni. W sondażu tylko 21 proc. wskazało odpowiedź TAK i opowiedziało się za łatwiejszym dostępem do broni, a aż 71 proc. badanych odpowiedziało NIE. Natomiast 7 proc. respondentów NIE MA ZDANIA.

 

Co na to Kukiz'15? Poseł Piotr Apel mówi wprost, że przepisy dotyczące dostępu do broni trzeba zmienić. Bo teraz to od jednego urzędnika zależy, czy ktoś dostanie pozwolenie, czy nie, a to nie jest właściwe: - Ta ustawa mimo powszechnego przekonania, nie jest ustawą ułatwiającą dostęp do broni, tylko porządkującą. Chodzi o to, by konkretne przepisy określały na jakiej podstawie można komuś przyznać pozwolenie na broń, a na jakich nie. A teraz jest tak, że jeden urzędnik według własnego widzimisię określa czy ktoś dostaje broń, czy nie. My chcemy, żeby to były bardzo konkretne zasady, które trzeba wypełnić, by broń została przyznana - mówi w rozmowie z SE.pl poseł Apel.

I dodaje, że Kukiz'15 chce rejestrowania każdej sztuki broni, obecnie np. bron używana do szkolenia nie musi być rejestrowana: - Dodatkowo w przeciwieństwie do stanu obecnego my chcemy, żeby broń była rejestrowana. Żeby każda broń była zarejestrowana, by każda sztuka była zapisana w rejestrze. Więc to bardziej dostosowanie prawa, do tego co jest w UE i uporządkowanie sytuacji, którą mamy obecnie, czyli żeby nie dochodziło do samowolki w zakresie decyzji o przyznaniu broni, którą obecnie wydaje komendant policji. Chcemy żeby to było bardziej nie uznaniowe, a konkretnie określone - zaznacza poseł.

Czytaj: Zabierzcie bogatym 500 plus. Sondaż dla SE.pl i NOWA TV

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE