"Lewe" emerytury rolników! 35 milionów euro kary.

2015-02-25 15:52 BAŁ

Jak donosi radio RMF FM Polska straciła 35 milionów euro na nieprawidłowościach związanych z wypłatą emerytur dla rolników. Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie.

Sprawa dotyczy roku 2008 kiedy ministrem rolnictwa był Marek Sawicki. Rolnicy mogli wtedy odchodzić na wcześniejsza emeryturę pod warunkiem, że udowodnili, że mają co najmniej hektar ziemi i ktoś potwierdził, że tą ziemię obrabiają. Według urzędników Unii Europejskiej taka weryfikacja była nie wystarczająca. Polsce cofnięto rolnicza dotację na kwotę blisko 35 milionów euro. Decyzja o zablokowaniu tych pieniędzy dla Polski zapadła w 2013 roku. Polski rząd postanowił się od werdyktu odwołać do unijnego sądu.

Jak podało radio RMF FM apelacja okazała się nieskuteczna. - Sąd podkreślił, że Komisja Europejska miała rację wyznaczając Polsce karę w wysokości 35 milionów euro. W 2013 roku Bruksela pomniejszyła wypłaty z unijnego budżetu właśnie o taką sumę. Wówczas polskie władze zdecydowały się zaskarżyć decyzję do unijnego sądu. - podała korespondentka RMF FM w Brukseli.

 

Sąd podkreślił, że Komisja Europejska miała rację wyznaczając Polsce karę w wysokości 35 milionów euro. W 2013 roku Bruksela pomniejszyła wypłaty z unijnego budżetu właśnie o taką sumę. Wówczas polskie władze zdecydowały się zaskarżyć decyzję do unijnego sądu.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/katarzyna-szymanska-borginion/blogi/news-kosztowna-porazka-marka-sawickiego,nId,1678695#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Najnowsze