Mur na granicy z Białorusią. Ludzie stracą dach nad głową?! Wiceszef MSWiA nie zaprzecza

2021-10-13 19:00
Granica polsko-białoruska
Autor: STRAŻ GRANICZNA/TWITTER Granica polsko-białoruska

W środę po raz pierwszy odbyło się czytanie projektu ustawy dot. budowy zabezpieczenia granicy państwowej na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Z tego co już wiadomo, projekt trafił do Sejmu wcześniej w trybie pilnym. Chodzi konkretnie o budowę muru. Wiceszef MSWiA zapytany o prawdopodobieństwo wywłaszczenia obywateli z nieruchomości z tego powodu, nie zaprzeczył.

Projekt dot. budowy zabezpieczenia granicy państwowej znalazł się w trybie obiegowym w Radzie Ministrów, a później w Sejmie. Dzięki ustawie możliwe będzie wybudowanie pilnej zapory w dobie kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Podczas odbywających się obrad i rozmów poseł Lewicy Paweł Krutul zadał pytanie wiceszefowi MSWiA, czy ludzie z tego powodu zwyczajnie stracą dach nad głową."Ile osób mogą dotknąć wywłaszczenia przy pasie granicznym z Białorusią?" - pytał. "Wedle mojego wstępnego rozeznania - i tu nie jestem w stanie panu posłowi zagwarantować, oczywiście - to będzie kilka lub kilkanaście przypadków" – mówił Wąsik. "Będziemy robili wszystko, żeby nie było takiej potrzeby" – dodał. Padło także pytanie o konstrukcje na terenach bagiennych, szuwarowych i rolniczych. "Tam będziemy budowali konstrukcję pewnie lżejszą niż na głównych odcinkach" - odpowiedział Maciej Wąsik. Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE