Łukasz Warzecha: Szczyt NATO, czyli wśród przyjaciół psy zająca zjadły

2016-07-08 4:00
Łukasz Warzecha
Autor: Andrzej Lange

"Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły, wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły". Tak smutno kończy się bajka "Przyjaciele" biskupa Krasickiego, której bohater - miły, młody zajączek, przez wszystkich lubiany - na próżno szukał ratunku u swoich przyjaciół (konia, wołu, kozła, owcy i cielęcia), gdy zbliżały się nagonka i polowanie. Gdyby któremuś z polskich polityków przyszło do głowy przytoczyć tę opowiastkę na wstępie obrad rozpoczynającego się dzisiaj szczytu NATO, mogłoby to być źle przyjęte. A przecież doskonale oddaje istotę naszych obaw i oczekiwań.

Już tak kiedyś było. Polski zając miał przyjaciół, którzy obiecywali mu błyskawiczny ratunek, a że był młody i głupi, wierzył im - ba, wpatrywał się w nich jak w obrazek, ufając, że skoro obiecują, to na pewno pomogą. Nie wziął pod uwagę, że przyjaciele, samemu wiejąc przed rozjuszonym psem, chętnie rzucą mu zajączka na pożarcie, byle samemu umknąć. A że dołączył się jeszcze drugi, równie wściekły brytan, zając nie miał szans.

Z tej lekcji powinniśmy do dziś wyciągać wniosek, który dla wielu jest całkiem oczywisty, ale dla niektórych w Polsce brzmi nadal jak herezja: nikt nas nie będzie ratował dla naszych pięknych oczu, nawet gdyby podpisał z nami sto traktatów. To brutalne, ale normalne. Ratować nas będą tylko wówczas, jeśli będą w tym mieli własny interes. Dlatego tak kluczowe jest wciągnięcie jak największej liczby żołnierzy Sojuszu w strefę zagrożoną rosyjską agresją. To w razie czego znacznie zwiększa szanse, że nie powtórzy się "dziwna wojna" z jesieni 1940 roku. Zwiększa, ale nie czyni tego pewnym. O tym także nie wolno zapominać.

Czasy przed nami trudne. W USA wybory może wygrać polityk, który pokrzykuje, że za obronę Europejczycy powinni Amerykanom płacić, a jak nie zapłacą, to niech się martwią sami. W Niemczech szefem MSZ jest człowiek, który uważa, że ćwiczenia NATO to prowokacja wobec Rosji. Nie łudźmy się: nie możemy sobie zapewnić - w naszym miejscu na kontynencie i w naszej sytuacji - stuprocentowego bezpieczeństwa. Możemy je tylko relatywnie zwiększyć i dobrze, że to się właśnie w czasie szczytu Sojuszu zdarzy. Aż tyle, ale i tylko tyle.

Zobacz: Obama przepyta Dudę o TK

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE