Mają dość Borysa Budki? Politycy PO i KO napisali list: Bez gruntownych zmian nie wygramy

2021-05-07 22:53
Borys Budka
Autor: Sebastian Wielechowski

Grupa polityków Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej wystosowała list do swoich kolegów. Parlamentarzyści przekonują w nim, że bez gruntownych zmian, nie mają szans, nie tylko na zwycięstwo z Prawem i Sprawiedliwością, ale nawet na utrzymanie pozycji lidera opozycji. -Nie możemy pozwolić sobie na bezradność - cytuje fragmenty listu Polska Agencja Prasowa, która dotarła do dokumentu. Choć wprost nie padają tam zarzuty pod adresem Borysa Budki, to trudno nie uznać treści listu za podważenie dotychczasowych działań kierownictwa Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej.

List parlamentarzystów KO i PO

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej w swoim liście nie szczędzą krytyki Prawu i Sprawiedliwości. Wskazują m.in., że rządzący swoimi działaniami doprowadzili do kryzysu państwa i podział w społeczeństwie w trakcie pandemii koronawirusa.

Dziś my Polacy, straciliśmy do siebie zaufanie. Bardzo trudno będzie nam je odbudować. PiS naznaczył życie polityczne kłamstwem, propagandą oraz niespotykanym w III RP wykorzystaniem mechanizmów władzy do budowania prywatnych finansowych fortun - piszą autorzy listu.

Politycy krytykują również politykę międzynarodową obecnej władzy.

Stany Zjednoczone nie widzą w nas partnera. Przez Unię Europejską jesteśmy traktowani jak państwo, które dąży do osłabienia Wspólnoty i generuje kłopoty. Widać to także dotkliwie przy okazji bieżącego kryzysu w relacjach z Rosją, gdzie gra międzynarodowa prowadzona jest z całkowitym pominięciem Polski - czytamy.

Jednak nie krytyka pod adresem rządzących, a fragmenty dotyczące Platformy Obywatelskiej są w liście najciekawsze.

Nie przegap: Bronisław Komorowski patronem nowej partii? Zaprosił PSL i konserwatystów z PO. Nasz news

Politycy PO i KO mają dość Borysa Budki?

Parlamentarzyści PO i KO krytykujący Prawo i Sprawiedliwości? Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w tym samym liście politycy ostro rozprawiają się z działalnością swojej własnej partii. Politycy nie krytykują wprost Borysa Budki, ale trudno nie odnieść wrażenia, że to tylko zasłona dymna.

Nie możemy pozwolić sobie na bezradność - grzmią politycy i domagają się zmian w mechanizmie zarządzania partią. 

Dziś potrzebujemy wypracowania nowego modelu odpowiedzialności. Nowoczesnego i spójnego z duchem czasu, opartego na szerokiej partycypacji. Bez daleko idących zmian nie mamy szans utrzymania pozycji lidera opozycji a w przyszłości wygrania wyborów - piszą. Wskazują również, że na opozycji potrzebne są nowe formy dialogu, a Platforma Obywatelska powinna reprezentować wszystkich Polaków, a nie tylko mieszkańców wielkich miast.

Pod listem podpisało się aż 51 parlamentarzystów, kojarzonych z różnymi frakcjami Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej. Nie zabrakło wśród nich m.in. Grzegorza SchetynySławomira Neumanna czy obecnego wiceprzewodniczącego PO i europosła Bartosza Arłukowicza. Z drugiej strony pod dokumentem podpisali się też konserwatyści: Ireneusz Raś czy Paweł Zalewski.

Poniżej pełna lista sygnatariuszy:

Grzegorz Schetyna, Sławomir Neumann, Bartosz Arłukowicz, Marcin Bosacki, Urszula Augustyn, Piotr Borys, Janusz Cichoń, Joanna Fabisiak, Zofia Czernow, Adam Cyrański, Joanna Frydrych, Marta Golbik, Maria Janyska, Michał Jaros, Joanna Kluzik-Rostkowska, Ewa Kołodziej, Tomasz Kostuś, Marek Krząkała, Gabriela Lenartowicz, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Arkadiusz Myrcha, Grzegorz Napieralski, Sławomir Piechota, Małgorzata Pępek, Ireneusz Raś, Dariusz Rosati, Krystyna Sibińska42.Iwona Śledzińska-Katarasińska, Bogusław Sonik, Krystyna Szumilas, Andrzej Szewiński, Robert Tyszkiewicz, Mariusz Witczak, Paweł Zalewski, Witold Zembaczyński, Alicja Chybicka, Stanisław Gawłowski, Agnieszka Gorgoń-Komor, Danuta Jazłowiecka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Magdalena Kochan, Beata Małecka-Libera, Ewa Matecka, Kazimierz Plocke, Marek Plura, Aleksander Pociej, Sławomir Rybicki, Ryszard Świlski, Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Zygmunt Frankiewicz.

Super Raport 07.05 (Goście: Michał Dworczyk - szef KPRM, gen. Grzegorz Gielerak - dyrektor WIM w Warszawie) Sedno Sprawy: dr Grzegorz Cessak
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze