Marek Ast u Prusinowskiego: Odrzucimy uchwałę Senatu [SEDNO SPRAWY]

2020-01-22 10:47 tw
Marek Ast w Radiu PLUS
Autor: Radio Plus Marek Ast w Radiu PLUS

Gościem :Sedna Sprawy" w Radiu Plus był Marek Ast, poseł PiS i przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W rozmowie z Jackiem Prusinowskim mówił, że Zjednoczona Prawica zagłosuje za utrzymaniem ustawy dyscyplinującej sędziów.

„Sytuacja jest absolutnie zero-jedynkowa. Gdyby były poprawki, jakaś próba udoskonalenia projektu, wówczas można by było dyskutować. Tutaj Senat stwierdza, że nie podoba mu się ustawa, skrytykował ją w czambuł i uważa, że w ogóle nie powinna wejść do obiegu prawnego. My stoimy na odmiennym stanowisku, z tego względu Zjednoczona Prawica zagłosuje za odrzuceniem wniosku Senatu i utrzymaniem ustawy” - mówił Marek Ast.

Zdaniem przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, to TK powinien rozstrzygnąć kwestię jawności list poparcia do KRS. "Jestem przekonany, że jeżeli rozstrzygnięcie trybunału będzie takie, że listy podlegają ujawnieniu, to zostaną ujawnione i wszyscy się przekonają, że nie było powodów do obaw”. Jak dodaje Ast: „jeżeli ktoś ma informację o nieprawidłowościach naruszających prawo (...) są odpowiednie organy, można złożyć doniesienie do prokuratury". Gość Jacka Prusinowskiego uważa, że Kancelaria Sejmu zachowała się konsekwentnie nie pokazując sędziemu Juszczyszynowi list poparcia do KRS. „Jeżeli ze strony prezesa sądu nastąpiło cofnięcie delegacji, musiały być ku temu przyczyny i pojawiła się pewnie w Kancelarii uzasadniona wątpliwość, w jakim charakterze sędzia przybywa, czy w charakterze prywatnym” - mówił Ast.