Mateusz Morawiecki we wstrząsającym wpisie. Chodzi o dramat lekkoatletki z Białorusi

2021-08-03 11:04
Mateusz Morawiecki
Autor: KRYSTIAN MAJ/ KPRM Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki zamieścił w mediach społecznościowych znaczący wpis. Opisuje w nim nie tylko igrzyska olimpijskie, ale także wspomniał o wczorajszym zdarzeniu. Udzielono schronienia w ambasadzie RP w Tokio białoruskiej atletce Kristinie Timanowskiej. Jak mówi premier „otoczono ją opieką państwa polskiego”.

Wczoraj Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że prześladowana białoruska sprinterka Kristina Timanowska otrzymała w ambasadzie RP Japonii tzw. wizę humanitarną. Atletkę próbowano porwać na Białoruś, a dzięki wizie nie będzie musiała tam wrócić. Sprawa nabrała powagi, gdy sportsmenka dodała wpis na Instagramie, krytykując wprost białoruskie władze sportowe za postępowanie. Chwilę później wydano nakaz sprowadzenia Timanowskiej na Białoruś przez Stambuł. Opinia publiczna twierdzi, że wyglądało to jak porwanie. Timanowska musiała opuścić wioskę olimpijską chwilę przed biegiem na 200 metrów. W towarzystwie agentów musiała dotrzeć na lotnisko. W ostatniej chwili uciekła, powiadomiła policję japońską i zaapelowała o pomoc do MKOl. Morawiecki dodatkowo zapewnił, że Timanowska jest bezpieczna i w rozmowie z nią zapewnił o solidarności ze strony polskich władz. Warto wspomnieć, że jeśli biegaczka przyjmie obywatelstwo polskie, to straci białoruskie. 

- Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu. To także wydarzenie, którego przesłaniem jest poszanowanie ludzkiej godności oraz troska o uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność. W duchu tych wartości udzieliliśmy wczoraj prześladowanej białoruskiej atletce Kristinie Timanowskiej schronienia w ambasadzie RP w Tokio, otaczając ją opieką państwa polskiego. Dzięki błyskawicznej reakcji polskich służb dyplomatycznych pani Kristina otrzymała już wizę humanitarną. Miło mi poinformować, że niedługo będzie mogła przylecieć do Warszawy, gdzie udzielimy jej dalszego wsparcia. Pomagamy i będziemy pomagać wszystkim prześladowanym przez reżimy, tam, gdzie prawa człowieka są łamane, a demokracja zagrożona. Białorusini, pamiętajcie - napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku. 

Mateusz Morawiecki podczas międzynarodowej konferencji: USA powinny angażować się w Trójmorze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE