Matki handlują nienarodzonymi dziećmi! Dziecko można kupić za 10 tys. [ZDJĘCIA]

2018-03-22 6:29

Szokująca prawda o nielegalnych adopcjach! Polski internet aż kipi od ogłoszeń osób, które same nie mogą mieć dzieci i chcą je... kupić. W sieci są też oferty sprzedaży dziecka.

10 tys. zł - za taką kwotę można kupić dziecko, które urodzi obca kobieta. Ten szokujący proceder postanowili zdemaskować dziennikarze programu TVP "Alarm!". - Nasza reporterka wcieliła się w kobietę w piątym miesiącu ciąży, która po porodzie planuje oddać dziecko do nielegalnej adopcji. Spotkała się z dwoma małżeństwami. Usłyszała od nich rzeczy makabryczne - mówi nam Przemysław Wenerski, szef redakcji "Alarm!".

- Kobieta była gotowa sprzedać swoje dziecko za 500 zł, żeby kupić pół tony węgla. Inna para oferowała jej 500 zł pensji do czasu porodu, a po porodzie jeszcze 10 tys. zł. Mieli już jedno swoje dziecko, a drugie postanowili sobie kupić! Widać było, że są to ludzie doświadczeni w tego typu negocjacjach, proponowali sfałszowanie dokumentów. To jest przerażające, że dziecko traktuje się jak przedmiot. Można je sprzedać jak psa lub kota - oburza się Przemysław Wenerski.

- Na sprzedaż dziecka decydują się zazwyczaj młode kobiety, które nie mają warunków do jego wychowania. Niestety, nie mogą liczyć na pomoc państwa. W Polsce jest zaledwie kilka domów małoletniej samotnej matki. A przecież gdyby im pomóc w wychowaniu dziecka, nie dochodziłoby do takich szokujących transakcji - uważa Barbara Chrobak (53 l.), posłanka Kukiz'15.

Nie istnieją oficjalne statystyki, więc trudno ocenić, jaka dokładnie jest skala procederu. Liczbę nielegalnych adopcji w Polsce szacuje się na 2 tys. rocznie. Proceder kwitnie w sieci w najlepsze, choć polskie prawo powinno przed nim skutecznie chronić. W 2015 r. weszły w życie przepisy ograniczające tzw. adopcję ze wskazaniem.

- Dzisiaj może ona dotyczyć wyłącznie krewnych lub małżonków rodziców - podkreśla Ewa Dryhusz z biura prasowego Rzecznika Praw Dziecka. Ta zmiana miała ukrócić proceder handlu dziećmi. Grożą za niego wysokie kary.

- Dopuszczenie się handlu ludźmi to jest zbrodnia zagrożona karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata. Tylko najpierw trzeba komuś udowodnić, że dopuścił się handlu ludźmi, użył groźby czy przemocy, a w przypadku nielegalnych adopcji zazwyczaj żadna z tych przesłanek nie ma miejsca. Kiedyś w naszej prokuraturze mieliśmy jedną taką sprawę, ale zakończyła się uniewinnieniem przez sąd - mówi Małgorzata Klaus, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

- Tego typu procesy sądowe kończą się spektakularnymi uniewinnieniami, ponieważ sąd uznawał, że dzieciom nie stała się krzywda i nie zostały wykorzystane - uważa Przemysław Wenerski z "Alarmu!".

Program interwencyjny "Alarm!" nadawany jest w TVP 1 od poniedziałku do piątku o godz. 20.15

ZOBACZ TAKŻE: Katowice. Dzieci zatruły się w szkole. Na miejsce wezwano PLUTON CHEMICZNY

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE