Miliardy popłyną do Polski! Wielka kasa z UE. Premier Morawiecki: Nie wolno zmarnować takiej szansy

pieniądze
Autor: Pixabay Miliardy popłyną do Polski

W najbliższych latach z unijnej kasy do Polski trafią gigantyczne pieniądze! Polska może w ramach unijnych środków zyskać nawet 770 mld zł, z czego 264 mld zł pochodzą z Funduszu Odbudowy. Pozostała część to pieniądze z budżetu UE na lata 2021–2027. – Te środki to nie tylko KPO, to ponad 700 mld zł. Nie wolno zmarnować nam takiej szansy, nie wolno nam zmarnować drugiego Planu Marshalla! – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki (53 l.), apelując o ratyfikację funduszu przeznaczonego na odbudowę gospodarek krajów członkowskich UE po pandemii koronawirusa. Pieniądze te Polska może przeznaczyć m.in. na zieloną energię czy transformację cyfrową.

Politycy o Funduszu Odbudowy

Ratyfikacji Funduszu Odbudowy od początku przeciwna była koalicyjna Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (51 l.). – Nie zgadzamy się na uwspólnotowienie długu czy naruszenie jurysdykcji podatkowej i autonomii podatkowej państw członkowskich, w tym Polski. Nie zgadzamy się także na mechanizm pieniędzy za praworządność – przypomniał w rozmowie z „SE” minister Michał Wójcik (50 l.) z SP.

W poszukiwaniu większości dla funduszu rząd porozumiał się więc z Lewicą, co mocno podzieliło opozycję. – Zastąpiliście w koalicji Ziobrę lewicą! – grzmiał w Sejmie Borys Budka (43 l.), lider PO.

– To są pieniądze dla Polek i dla Polaków, którzy stracili pracę, a przez pandemię nie mają gdzie się leczyć - argumentował z kolei w rozmowie z "SE" poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek (42 l.)

Nie przegap: Posiedzenie Sejmu na żywo! Morawiecki: "Nie wolno zmarnować drugiego planu Marshalla" [RELACJA NA ŻYWO]

– Lewica walczyła o pieniądze, przycisnęła PiS w momencie, kiedy nie miał większości sejmowej. Szpitale, pomoc upadającym przedsiębiorstwom, 75 tys. mieszkań dla młodych ludzi – o to walczyła Lewica i to znajdzie się w planie odbudowy – dodał, tłumacząc strategię i intencje swojego ugrupowania.

Poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak (54 l.) zaznaczył z kolei, że jego partia popiera unijne fundusze dla Polski, ale wątpliwości budzi fakt niespełnienia przez rząd części postulatów samorządów i pertraktacje PiS z Lewicą bez udziału pozostałych partii opozycyjnych. – Nie możemy godzić się na kota w worku – stwierdził były szef MON.

Na kwestie związane z wydatkowaniem pieniędzy z Funduszu Odbudowy zwrócił uwagę Mieczysław Kasprzak (68 l.) z PSL

– Ważne jest, żeby te pieniądze racjonalnie wykorzystać. Tworzymy wizję ogromnych pieniędzy, natomiast część z nich pochodzi z niewykorzystanych środków finansowych, których nawet na rolnictwo PiS do tej pory nie potrafił wydać – powiedział poseł.

Nie przegap: Marek Belka o stosunkach opozycji. To koniec marzeń i wygrana Jarosława Kaczyńskiego? [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

Krajowy Plan Odbudowy przesłany do KE

W Krajowym Planie Odbudowy przygotowanym przez rząd i przesłanym do akceptacji Komisji Europejskiej, na podstawie którego wydatkowane będą pieniądze z Funduszu Odbudowy, zaplanowano wydanie ponad 163 mld zł. Składa się na nią cała przeznaczona dla Polski kwota bezzwrotnych grantów oraz część możliwych do zaciągnięcia zobowiązań. Do dyspozycji naszego kraju pozostaje jeszcze ponad 100 mld zł z pożyczek.

Nie przegap: Głosowanie nad KPO. Terlecki ostrzegł posłów Prawa i Sprawiedliwości

Super Raport 04.05 (Goście: Marek Belka - eurodeputowany, były premier oraz Marek Sawicki - PSL), Sedno Sprawy: Sebastian Kaleta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze