Śluby w czasie Powstania Warszawskiego. Vlog Historia z Koprem

2021-07-31 12:30
milosc w czasie powstania warszawskiego
Autor: GRAFIKA SE Beata Rozpędska milosc w czasie powstania warszawskiego

Wśród spadających bomb, w wielkim strachu i ryzykiem stracenia życia w każdym momencie - tak wyglądały śluby w czasie Powstania Warszawskiego. Najnowszy odcinek vloga "Historia z Koprem" poświęcony jest właśnie młodym mieszkańcom i mieszkankom Warszawy, którzy mówili sobie sakramentalne tak w dramatycznych okolicznościach. Zapraszamy na kolejny odcinek vloga "Historia z Koprem".

Epidemia miłości w Powstaniu Warszawskim | Historia z Koprem

Małżeństwa zawierane w czasie Powstania Warszawskiego często trwały zaledwie kilka godzin. Jak opisuje w swojej książce Sławomir Koper, w czasie zbrojnego powstania oficjalnie zawarto dwieście pięćdziesiąt sześć małżeństw, ale liczba ta z pewnością jest niedoszacowana. Ślubów udzielali kapelani powstańczy, który nie robili większych problemów i maksymalnie skracali formalności. Ślub trwał więc kilka minut, a zapowiedzi dawano tylko raz bądź w ogóle. Małżeństwa zawierane były nie tylko w kościołach, ale również w domach i w piwnicach, a rolę obrączki pełniły... śruby. Nietypowe były również prezenty ślubne - jedna z par opisywała, że otrzymała wannę pełną wody, inni otrzymali zwolnienie ze służby na noc. - W wielu wypadkach nawet tak ekstremalne przeżycie jak powstanie nie związało ze sobą par. Niektóre znajomości miały przelotny charakter i od początku nie było szans, aby zakończyły się na ślubnym kobiercu - czytamy w książce Sławomira Kopra "Miłość w Powstaniu Warszawskim".

Miłość w Powstaniu Warszawskim
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Vlog Historia z Koprem to cykl wideo, w którym pisarz i historyk Sławomir Koper przybliża Czytelnikom ciekawostki dotyczące historii Polski, ale nie tylko. Pamiętajcie, że każdy odcinek do obejrzenia w każdą sobotę o godzinie 12.

NIE PRZEGAP: Skandalista Radziwiłł wyrzucił żonę z samochodu. Vlog "Historia z Koprem" [WIDEO]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE