Łukasz Schreiber, PiS

i

Autor: East News Łukasz Schreiber, PiS

Minister w Kancelarii Premiera: Tarcza antykryzysowa to optymalne i dobre rozwiązanie

2020-04-01 5:04

"Super Express”: – Czy przyjęta właśnie rządowa tarcza antykryzysowa, czyli pakiet rozwiązań dla firm i pracowników pomoże przejść suchą nogą przez kryzys gospodarczy?

Łukasz Schreiber (Minister w Kancelarii Premiera): – Wszyscy mamy taką nadzieję. Nie obiecujemy, że wszyscy utrzymają swoje dotychczasowe dochody. Robimy jednak wszystko, żeby pomóc polskim przedsiębiorcom i pracownikom, przede wszystkim uratować miejsca pracy. Tarcza ma uchronić Polaków przed negatywnymi skutkami kryzysu.

– Tarcza antykryzysowa to prawie 10 proc. naszego PKB. Sam premier przyznał, że choć środki są ogromne, to pomoc przewidziana jest na kilka tygodni epidemii. Co stanie się, jeśli ta zaraza potrwa jednak dłużej?

– Nie rozpisujmy czarnych scenariuszy. Tym bardziej, że dopływają do nas pozytywne informacje z Chin. Epidemia wygasa, w samym Wuhan nie odnotowuje się już nowych zachorowań. Aktualnie koncentrujemy się na tym, aby Polacy mogli jak najszybciej sięgnąć po realną pomoc.

– Nie brak głosów krytycznych. Komentatorzy z lewej strony zarzucają, że projekt jest za bardzo probiznesowy, a za mało propracowniczy, bo należałoby raczej wprowadzić świadczenia gwarantowane dla wszystkich. Z kolei z prawej strony nie brak opinii, że to pomoc dla firm nie jest wystarczająca, bo wiele branż i tak nie wytrzyma i może upaść?

– Głosy krytyki pojawiają się zawsze, każdy ma do nich prawo. Najczęściej jednak ta krytyka pada z ust tych, którzy albo nie mają dobrego pomysłu, co zaproponować w zamian, albo urządzają koncert życzeń. Pamiętajmy, że państwo nie może zbankrutować. Nie dysponujemy takim budżetem jak USA czy Niemcy. Musieliśmy szukać złotego środka. I go znaleźliśmy. Oczywiście, jeśli życie napisze czarny scenariusz i epidemia potrwa dłużej, wtedy oczywiście trzeba będzie program przedłużyć. Jeśli okaże się, że coś w ramach tego programu nie działa, będziemy pakiet tarczy modyfikować. Już pracujemy w rządzie nad kolejnymi elementami. Teraz jednak kluczowe jest jak najszybsze wprowadzenie w życie przygotowanego pakietu dla firm i ich pracowników. To da tlen polskiej gospodarce.

– Czy jeśli doszłoby do przedłużenia stanu pandemii i konieczności zwiększenia środków na pomoc dla firm, programy socjalne takie jak 500 Plus mogą być zawieszone?

– Nie, nie przewidujemy takiego rozwiązania. Z prostej przyczyny – naszym celem jest to, aby gospodarka jak najszybciej stanęła na nogi. A jeśli tak, pieniądze muszą być w obiegu. Ograniczenie programów takich jak 500 Plus jedynie by to utrudniło.