Szczepienie przeciw COVID-19

i

Autor: Getty Images

Minister zdrowia ostrzega przed alkoholem po szczepieniu! Może mieć fatalny wpływ

2021-05-08 14:32

Szczepienie przeciw Covid-19 to dla wielu osób bardzo ważna kwestia. Pojawia się jednak pytanie, co można, a czego nie można robić po przyjęciu preparatu. Jedną z najbardziej zagadkowych kwestii jest możliwość spożywania alkoholi. Czy można bezpiecznie napić się napojów wyskokowych, gdy przyjęliśmy szczepienie przeciw Covid-19? Minister zdrowia, Adam Niedzielski, udzielił odpowiedzi na antenie TVN24. Lepiej wziąć sobie jego słowa do serca i nie ryzykować.

Szczepienie przeciw Covid-19 jest najskuteczniejszą bronią w walce z pandemią z koronawirusem. Eksperci często podkreślają, że im więcej osób przyjmie preparat tym większa szansa na szybki powrót do normalności i uchronienie się przed zachorowaniem. Warto jednak „pomóc” szczepionce i nie utrudniać jej działania. Jak się okazuje, do tego może doprowadzić picie alkoholu. - Szczepienie to sztuczne wywołanie walki z obcym ciałem. Ta walka angażuje siły całego organizmu. Nie należy go wtedy osłabiać alkoholem – stwierdził Adam Niedzielski w TVN24. Podkreślił, że nie rekomenduje picia trunków w okresie po szczepieniu. Co prawda, nie jest to zakazane, ale może mieć zły wpływ na organizm, dlatego lepiej się wstrzymać chociaż na kilka dni dla własnego dobra. To jednak nie jedyne wskazówki dla osób, które przyjęły szczepionkę przeciw Covid-19.

Nie przegap: Kinga Gajewska zaszczepiła się przeciwko COVID-19 w ciąży. Antyszczepionkowcy w natarciu

Co robić po przyjęciu szczepionki przeciw Covid-19?

Przede wszystkim nadal trzeba zachować ostrożność w kontaktach z innymi ludźmi. W dalszym ciągu obowiązują zalecenia dotyczące mycia i dezynfekcji rąk czy unikania tłumów. - Miałam dwóch takich pacjentów, którzy już 10 dni po pierwszym szczepieniu spotykali się z rodziną w dużym gronie, przy okazji świąt, co niestety skończyło się dla nich zakażeniem i hospitalizacją. Dlatego przypominam z całą mocą, że pełną ochronę uzyskuje się dopiero co najmniej 10 dni po drugiej dawce szczepionki, w przypadku szczepionek dwudawkowych – powiedziała dr Anna Krzyszowska-Kamińska w rozmowie z Onetem. Trzeba pamiętać, ze szczepionki chronią głównie przed ciężkim przebyciem choroby, a nie dają 100% odporności na koronawirusa.

A co powinno się robić po zaszczepieniu? Nie ma wielu zaleceń. - Po przyjęciu szczepionki pacjent powinien unikać unieruchomienia, pić wodę i przyjmować swoje stałe leki – zwraca uwagę lekarka.

Zobacz: Grzegorz Cessak: Szczepienia przeciwko COVID 19 dla nastolatków w wakacje. Szczegóły

Jakie objawy po szczepionce przeciw Covid-19 są niepokojące?

Większość osób nie ma powodów do zmartwień. Po szczepieniu najczęściej można się spotkać jedynie z wyższą temperaturą lub bólem w miejscu podania preparatu. Doktor Anna Krzyszowska-Kamińska jednak uspokaja. - bserwujemy naprawdę bardzo niewiele niepożądanych odczynów poszczepiennych. Powiedziałabym nawet, że najczęściej pacjenci zgłaszają tylko pożądane odczyny poszczepienne, czyli takie, które świadczą o tym, że szczepionka działa i wywołała reakcję układu immunologicznego. Mówię tu o uczuciu rozbicia, gorączce, która nie przekracza 39 st. C i utrzymuje się nie dłużej niż 48 godzin, czy też o przejściowym bólu i zaczerwienieniu w miejscu wkłucia. W naszym punkcie szczepień do tej pory nie odnotowaliśmy żadnych poważnych NOP-ów, a szczepimy różnymi preparatami, zarówno wytworzonymi w technologii mRNA, jak i szczepionkami wektorowymi – mówiła w rozmowie z Onetem.

Zwraca jednak uwagę, że niektórzy pacjenci powinni się poddać bacznej obserwacji i w razie wystąpienia niepożądanych objawów zwrócić się do lekarza. - Pacjenci z obecnością czynników ryzyka zakrzepicy powinni się baczniej obserwować. W przypadku duszności, bólu w klatce piersiowej, obrzęku kończyn dolnych, uporczywego bólu brzucha lub głowy pacjent powinien zgłosić się do lekarza – mówiła.

Sonda
Czy osoby niepełnoletnie powinny być szczepione przeciw COVID-19?
Trener kadry siatkarzy Vital Heynen po polsku zachęca do szczepień