Minister zdrowia ostrzega wszystkich Polaków. "Wariant Delta zwiększa swój udział"

2021-06-28 14:03
Adam Niedzielski
Autor: Marcin Gadomski / SUPER EXPRESS

Wariant Delta zaniepokoił wiele osób, które uważały, że pandemia odpuściła przynajmniej na czas wakacji. Tymczasem minister zdrowia na poniedziałkowej konferencji postanowił ostrzec wszystkich Polaków. - Zagrożenie jest nadal realne - powiedział Adam Niedzielski i podkreślił, ze wariant Delta jest coraz bardziej widoczny także w naszym kraju. Odniósł się także do szczepień dzieci poniżej 12. roku życia oraz trzeciej dawki szczepionki.

Wariant Delta jest jeszcze bardziej zakaźny niż podstawowa wersja koronawirusa. Oznacza to, ze nie wolno tracić czujności, nawet jeśli Ministerstwo Zdrowia informuje o niskiej liczbie nowych zakażeń. - Obserwujemy codziennie wyniki zakażeń, cały czas mamy do czynienia z trendem malejącym. Widzimy, że na razie ani mutacje, ani wzrost mobilności nie jest przesłanką do wzrostu zakażeń. Ale widzimy, że wariant Delta zwiększa swój udział. Bardzo ważne jest, żeby to zmniejszenie liczby zakażeń nie było mylące - mówił na konferencji 28 czerwca Adam Niedzielski. Minister zdrowia ostrzegł także przed zbytnim poczuciem pewności osoby, które już przyjęły dwie dawki szczepionki. Jeszcze za wcześnie, by czuć się całkowicie bezpiecznie. - Szczepienia są kluczem. Ta bariera działa, ale nie ulegajmy wrażeniu, że już nic się nie będzie działo - ostrzegał.

Nie przegap: Wiadomo, ilu Polaków nie chce się zaszczepić. Niepokojące wyniki sondażu

Nie tylko wariant Delta. O czym jeszcze mówił Adam Niedzielski?

Podczas konferencji Adam Niedzielski został zapytany o szczepienia dzieci, które jeszcze nie ukończyły 12 lat. Jak się okazuje, na decyzję w sprawie szczepień najmłodszych Polaków trzeba jeszcze poczekać. - Badania cały czas są prowadzone, nie mam informacji, by była to perspektywa miesiąca. Liczę, że najwcześniej we wrześniu, po wakacjach, taka możliwość być może się pojawi - powiedział.

Zobacz: Trzecia dawka szczepionki a wariant Delta. Konieczne doszczepianie? Prof. Krzysztof Pyrć tłumaczy

Minister zdrowia odniósł się także do trzeciej dawki szczepionki. - Jeśli chodzi o skuteczność trzeciej dawki to wstępne wyniki przedstawiła nam Moderna. Na razie traktujemy je jako wyniki robocze, nie zostały zatwierdzone - powiedział. Wciąż jest jeszcze zbyt mało pewnych informacji, by móc mówić, jakie konkretnie działanie miałaby mieć trzecia dawka. - To nadal kwestia badań klinicznych. Jedna strona to przedłużenie ochrony, ale też druga wersja, która mówi o tym, że ta dawka będzie zmodyfikowana i ukierunkowana na nowe mutacje - stwierdził.

gen. Grzegorz Gielerak: Przy takiej liczbie zaszczepionych czwartą falę mamy na pewno [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE