Minister zdrowia szczerze: wyrok TK ws. aborcji „niefortunny”

2020-10-30 21:05 tw
Adam Niedzielski
Autor: Wikipedia

„Patrzę z ogromnym niepokojem na to, co się dzieje na ulicach” – przyznał w rozmowie z TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się w ten sposób do trwających w całym kraju protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji. Jak przyznał, moment jego wydania był „niefortunny”.

„Jestem zmartwiony, bo mając główne zadanie w postaci walki z pandemią, patrzę z ogromnym niepokojem na to, co się dzieje na ulicach” – ocenił Niedzielski. „Takie ryzyko rozprzestrzeniania się, czy transmisji wirusa poprzez duże zgromadzenia, które są zawsze bardzo, bardzo transmisyjnym miejscem dla wirusa jest dla mnie po prostu bardzo niepokojące” – dodał. Wyznał też, że z „punktu widzenia przebiegu” pandemii wyrok TK był „niefortunny”.

„Najbardziej narażeni na konsekwencje zachorowań są ludzie starsi. Ludzie młodzi, którzy protestują, tak naprawdę nie odczują tego ryzyka, bo jeżeli zachorują, mogą zachorować bezobjawowo” - mówił. Zaapelował też do protestujących, by po powrocie z demonstracji izolować się od osób z grup ryzyka. „Poblem zaczyna się, kiedy wrócą do domu, jeśli są tam osoby starsze, z wielochorobowością, to to generuje już poważne ryzyko. Apeluję do osób biorących udział w protestach, że chociaż izolujmy się od osób, które są właśnie na takie ryzyko bardziej narażone, żeby na nie nie przenieść tego, co w czasie protestu może zostać przekazane. Mówię tutaj o wirusie” – stwierdził.

Najnowsze
KOMENTARZE