Misiło: Styczeń jest feralny dla opozycji

2018-01-15 6:00
Piotr Misiło
Autor: STANISLAW KOWALCZUK

Piotr Misiło, wiceszef klubu Nowoczesna w rozmowie z SE o tym, czy wyborcy mogą być rozczarowani partiami opozycyjnymi:

"Super Express": - Po ponad dwóch latach aktywności opozycji w Sejmie wyborcy mają prawo czuć się wami rozczarowani?

Piotr Misiło: - Wszyscy jesteśmy rozgoryczeni przewagą PiS. Wielu posłów opozycji widzi, że jej działania bywają bezproduktywne, i zamiast osłabiać PiS, tylko je wzmacniają. Ale pamiętajmy, że to PiS rządzi, i to w sposób do tej pory niespotykany. Zdemolowało obyczaje parlamentarne, trybunał, Krajową Radę Sądownictwa. Wycina lasy, zniszczył media publiczne.

- Gdyby nawet, to są inne media.

- Ale media PiS stoją murem z nimi. "Wyborcza", "Polityka", "Newsweek" czy nawet TOK FM pokazują zaś ubiegłoroczny i obecny kryzys opozycji w sposób daleki od profesjonalizmu. Tu powinna być jedność, a nie rozbijanie jej, antagonizowanie z lewicą. To nie jest konstruktywna krytyka!

- A jaka?

- Te media wraz z wyborcami lewicy wylewają wiadro pomyj na opozycję w parlamencie. I zgadzam się, że to, co się zdarzyło PO i Nowoczesnej, zdarzyć się nie powinno! Ale sympatyzujący z opozycją, podobno znakomici dziennikarze i zwolennicy lewicy, nie powinni żyć ułudą. Żadna ustawa liberalizująca prawo aborcyjne w tym Sejmie nie przejdzie! Choć należałoby, może nie tak skrajnie jak projekt Nowackiej, tę ustawę zliberalizować.

- Nie tak skrajnie, czyli nie poprze pan pomysłu, by opozycja zgłosiła teraz jej projekt jako poselski?

- To jest potrzeba chwili wynikająca z kryzysu. Apelowałbym do pani Nowackiej i lewicy o polityczną mądrość. I poświęcenie czasu na realną walkę z PiS, a nie nadzieje na to, że lewica uszczknie coś z elektoratu Nowoczesnej lub PO.

- Takie tłumaczenie, że słabości opozycji winni są PiS, media i wyborcy lewicy.

- Ależ ja tak nie twierdzę! Twierdzę, że bezpardonowe łamanie zasad przez PiS sprawia, że demokratyczna opozycja bywa niekiedy pogubiona. Oczywiście to nie powinno być żadnym wytłumaczeniem.

- I nie jest.

- Ale tak czasami bywa. PiS, zanim objął rządy, też popełniał błędy i przegrywał z kretesem. Przetrwał, wyciągnął wnioski. Opozycja nie może poddawać się emocjom chwili. Polityka to twarda gra i nie ma w niej miejsca na sentymenty. PiS rozumie to doskonale, opozycja dopiero zaczyna.

- Był pan menedżerem w prywatnych firmach. Patrząc na dwa lata posłów opozycji. Widząc, że po dwóch latach nie wiedzą, za czym głosują, że z głupoty stracili dotację na działalność. Zatrudniałby pan jako menedżer takie osoby nadal czy jednak zwolnił i poszukał nowych?

- Proszę mnie zwolnić z komentarza na ten temat. Powiem tylko, że opozycję czekają bardzo trudne chwile. Styczeń jest dla opozycji jakiś feralny, tak w ubiegłym roku, jak i w tym. Mam nadzieję, że kolejny będzie inny.

Zobacz także: Misiło zaatakował stoczniowca? Jest tłumaczenie posła Nowoczesnej

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE