Morawiecki nie ma złudzeń, co nas czeka. „Czarne scenariusze”

2021-08-01 19:15
Mateusz Morawiecki
Autor: AP Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji prasowej we Wrocławiu, podczas której mówił, jak może wyglądać czwarta fala koronawirusa. Wiele zależy od tego, ile osób zdąży się w pełni zaszczepić, jednak rząd woli się przygotować na najgorsze.

Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślał, że skala czwartej fali w dużej mierze zależy od poziomu wyszczepienia. Za przykład podał Wielką Brytanię. - Spójrzmy na sytuację w Wielkiej Brytanii, tam czwarta fala jest bardzo groźna co do liczby osób zakażonych, ale dzięki temu, że szczepienia rozpoczęły się wcześniej, osób zaszczepionych jest trochę więcej, to skutki tej fali na szczęście są dużo łagodniejsze – mówił. Zaznaczył, że nadchodząca może mieć łagodny przebieg bez zatrważającej liczby zakażeń, jednak rząd woli być gotowy na gorszą opcję. - My oczywiście możemy liczyć na ten łagodniejszy scenariusz, na ten łagodniejszy przebieg procesu zakażeń, ale wolimy szykować się na złe scenariusze – stwierdził. Mateusz Morawiecki zdradził także, że jest w stałym kontakcie z Radą Medyczną, by wspólnie planować kolejne kroki w oparciu o najnowsze dane. - Jeśli trzeba będzie, to w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będziemy podejmować kolejne, właśnie także restrykcyjne kroki. Na moment obecny staramy się maksymalnie zachęcić do tego na zasadzie dobrowolności, aby się zaszczepić, aby osiągnąć odporność zbiorową – powiedział.

Nie przegap: Kto do obowiązkowych szczepień? Jaki będzie bilans strat i korzyści?

Na razie rząd stawia na kolejną dużą kampanię zachęcają do szczepień, na którą przeznaczono pół miliarda złotych. - rozpoczęliśmy kolejną wielką akcję, to już jest szósta czy siódma potężna kampania. Tym razem ogromnie motywująca gminy, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, właściwie w powiatach, niektórych powiatach większość gmin otrzyma specjalne nagrody do wydatkowania na to, na co mieszkańcy i samorządowcy będą chcieli przeznaczyć te środki – mówił Mateusz Morawiecki.

Zobacz: Uhonorowali zmarłą mamę prof. Horbana. Pogrzeb Ireny Horban

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE