Debata w Parlamencie Europejskim. Ostra reakcja Beaty Szydło! Wszystko wygarnęła [ZAPIS RELACJI]

2021-10-19 13:45
Ostra reakcja Beaty Szydło
Autor: AP, SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS Debata w Parlamencie Europejskim. Ostra reakcja Beaty Szydło!

Premier Mateusz Morawiecki brał udział w debacie, która odbywała się na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Jej tematem było ostatnie orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Mateusz Morawiecki przemawiał przed europosłami, jasno prezentując swoją nieugiętą postawę. Komisję Europejską w czasie debaty reprezentowała jej przewodnicząca Ursula von der Leyen. Padło wiele mocnych słów ze strony europosłów, także z Polski. Było wiele krytycznych głosów, jednak Morawiecki mógł liczyć na wsparcie europarlamentarzystów z PiS, w tym Beaty Szydło, byłej premier.

Mateusz Morawiecki jest w Strasburgu. To tam premier Morawiecki zabrał głos w debacie europosłów. Swoje wystąpienie wygłosiła również szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Początek dyskusji przewidziany był na godz. 9.00, debata zakończyła się przed godz. 14.00. W komunikacie z końca ubiegłego tygodnia służby prasowe PE podały, że europarlament ma "ponownie wezwać Komisję Europejską do szybkiego uruchomienia mechanizmu warunkowości w odniesieniu do budżetu UE i wszczęcia przeciwko rządowi w Warszawie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego". Rezolucja będzie jednak głosowana dopiero w czwartek. Debata europosłów miała związek z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjnego 7 października wyroku w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu wniosku premiera Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją. Debata była ostra, Mateusz Morawiecki usłyszał wiele ostrych słów o polskim rządzie, które padły z ust europosłów, także tych z Polski, ale mógł też liczyć na wsparcie europosłów z PiS, w tym Beaty Szydło czy Ryszarda Legutki. ZAPIS RELACJI Z WYSTĄPIENIA PREMIERA MORAWIECKIEGO ORAZ DEBATY W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM NA SE.PL. 

Sprawdź, co się działo - minuta po minucie.

13:39 Debata została zamknięta, głosowanie w czwartek. 

13:38 Czas na Andrzeja Halickiego. - Likwidowana będzie Izba Dyscyplinarna, ale jak rozumiem, wyrzuceni sędziowie mogą od jutra także wrócić do pracy, tak? Powiedział pan tyle kłamstw, że trudno to sprostować w minutę -  grzmi europoseł.

13:25 Na mównicy europosłanka Beata Szydło, która wczoraj brała udział w przykrym zdarzeniu SZYDŁO MIAŁA WYPADEK NA A4.  - Powiem jasno: nie wypchniecie Polski z UE! Polska jest i będzie w UE, czas skończyć z kłamstwami. (...) 5 lat temu stałam tu jako premier, tłumaczyłam, dlaczego kraj, który kocha wolność, który przelał tyle krwi za wolność innych narodów... Naszym marzeniem było to, aby być w Unii Europejskiej, bo wiedzieliśmy, że tylko wtedy Polska będzie mogła się rozwijać i tylko wtedy Polska dołączy do grona tych państw, które przede wszystkim kierują się zasadami ojców założycieli. Ciągle wierzymy w te ideały, chcemy rozmawiać o tym, że potrzebne są zmiany. Co zmieniło się tutaj? Ciągle to samo, ciągle o tym samym. O polskim wymiarze sprawiedliwości. Te kłamstwa, które tutaj padają są tylko po to, by podtrzymywać debatę wygodną dla części parlamentu (...) Te kłamstwa, które tu padają są wygodne dla debaty. Wstyd mi za polskich eurodepytowanych, którzy stąd atakują Polskę...

13:21 Warto wspomnieć o takiej ciekawostce: europoseł Kohut wręczył Morawieckiemu... drewnianą zabawkę, figurkę przedstawiającą Pinokia. 

13:17 Morawiecki wspomniał też, że dziś mija rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki: - Dzisiaj taki symboliczny dzień. W 1984r. roku został zamordowany Popiełuszko. Ja wtedy byłem członkiem Solidarności Walczącej, a niektórzy co tu siedzą byli po przeciwnej stronie.

A na koniec ogłosił, że zlikwidowana będzie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. - Te mechanizmy nie spełniły naszych oczekiwań - ocenił premier. 

13:14 To, co mówi Morawiecki na Twitterze skomentowała Hanna Gronkiewicz-Waltz: - Niech Premier nie kłamie ws. wyroku to była prowokacja dziennikarska i dotyczyła zmiany terminu a nie napisania wyroku. PRZYPOMINAMY TĘ SPRAWĘ

13:12 Mateusz Morawiecki  o praworządności: - Od wielu osób słyszę, by wyroki były pisane na polityczne życzenie. Proszę mi pokazać jeden. A ja mogę powiedzieć, że wasi koledzy z PO mają taki grzech, gdy za czasów Tuska dzwoniono do sędziego. (...) Jestem dumny z Polski. 

13:10 Czas na rundę z sali bez mikrofonów. Jednak zanim to, to jako pierwszy głos zabiera premier Mateusz Morawiecki.

13:09 Europoseł Bartosz Arlukowicz: - Nie pozwolimy, byście okradli Polaków z marzeń, a rodziny narazili na niebezpieczeństwo. 

13:08 Także Marta Kaczyńska interesuje się tym, co dziś dzieje się na europejskiej arenie. Bratanica prezesa PiS umieściła na Facebooku relację z debaty oraz komentarz prof. Krasnodębskiego: 

13:03 Łukaciejewska też nie gryzie się w język: - Czyich interesów pan pilnuje? Czyje interesy są ważniejsze od racji stanu i interesów polskiego narodu? 

12:56 Przyglądający się debacie Stanisław Karczewski napisał na Twitterze: - PMM broniąc w Strasburgu polskiej racji stanu, broni filarów europejskiego ładu, równości i demokracji w UE. Panie Premierze @MorawieckiM dziękuję za to przemówienie.

12:48 I kolejny Polak, tym razem Jarosław Kalinowski, który mówi, że Polska czeka na środki, a te nie są blokowane przez np. PE, a są niestety blokowane przez "ciemną grę pańskiego rządu" grzmi Kalinowski pod adresem Morawieckiego.

12:47 Europosłanka Keller mocno: - Nie poznaję Polski, która dołączyła do UE w 2004 roku. Wtedy aspirowała do wolności i demokracji.

12:40 Czas na Polaka, Łukasza Kohuta. - Pan to pinokio w rękach Kaczyńskiego.

12:36 - Proszę mi nie odcinać mikrofonu, bo pan premier mógł przez 40 minut kłamać  - leci ostro z mównicy z ust Ramony Strugariu. 

12:31 - Po co pan tu przyjechał? - pyta jeden z europosłów, Damian Boeselage, dodając, że Polacy chcą zostać w UE.

12:27 Teraz kolej na Włodzimierza Cimoszewicza. -  Trójpodział władzy jest fikcją, wszelkie decyzje podejmuje jeden autokrata, z parlamentu zrobiono kabaret, w którym system głosowania psuje się, gdy posłowie z partii rządzącej są w mniejszości, posłowie opozycji są karani niemal za wszystko, sędziowie są prześladowani za przestrzeganie konstytucji i wyroków TSUE, TK i Sąd Najwyższy są marionetkami - powiedział ostro. 

12:21 Sylvie Guillaume zarzuca, że Morawiecki tworzy zamieszanie a europosłanka Melchior mówi, że TK w Polsce to przystawka rządu.

12:19 Europosłanka Beata Szydło jeszcze nie zabierała głosu, ale na Twitterze skomentowała:  - Pani przewodnicząca @vonderleyen, dziękuję, że chce Pani „bronić Polaków”. Jednak 1000 lat historii Polski pokazało, że Polacy sami potrafią doskonale się bronić przed różnymi zagrożeniami. Polacy nie lubią za to, gdy ktoś ich poucza i traktuje jako ludzi drugiej kategorii.

12:17 Europosłanka Alice Khunke zwraca uwagę, że Komisja nic nie robi ws. polskiego rządu, który "bezwstydnie kontroluje naród".

12:12 Na mównicy Magdalena Adamowicz, która cytuje Magdalenę Samozwaniec. I mówi: - Pana kłamstwa są jak króliki, rodzą nowe kłamstwa w nieskończoność. 

12:09 - W Polsce były protesty, by wyrazić niezadowolenie z systemem obecnego rządu - mówi Moritz Körner.

12:05 Czas na Leszka Millera. - Rządzący myślą o Unii pieniądza, z którą trzeba walczyć, a nie współpracować - mówi. Rozgadał się i jego wypowiedź została przerwana.

11:34 Dzisiejsza debata dotyczy sprawy kluczowej w Unii. Niezależne sądownictwo to warunek fundamentalny, żeby państwo mogło być praworządne. Panie przewodniczący - doszło w Polsce do naruszenia wielu zasad, przekroczenia wielu granic. Polska nie jest już praworządna - powiedziała europarlamentarzystka. 

11:27 Czy można odsuwać, zastraszać i zastępować prawdziwych sędziów mgr Przyłębską? To o to idzie ta debata. Czy uzna pan wyroki TSUE i przywróci pan porządek prawny w Polsce? - pyta się premiera Morawieckiego Radosław Sikorski. 

11:21 Wyrok polskiego TK to poważna sprawa (...) Sprawia, że nie ma już Unii Europejskiej. Pan dziś chce stawić wyzwanie UE w kluczowych sprawach. Chcę powiedzieć, że UE to nie jest okienko z pieniędzmi. To przestrzeń wspólnego prawa i będziemy jej bronić również w imieniu narodu polskiego - mówił parlamentarzysta z Włoch, szef komisji rozwoju regionalnego.

11:15 Joachim Brudziński odniósł się do wypowiedzi Jerzego Buzka, który prosił Komisję Europejką o bardziej stanowcze działania wobec Polski. - Były premier Rzadu RP wzywa przewodniczącą #KE do działań i sankcji wymierzonych w Polskę. Kiedyś łasili się do Moskwy, dziś są gotowi wezwać do walki z własnym Krajem urzędników brukselskich. #piwotalni są ci "demokraci". Czy dla nich demokracja zawsze polega na uniżoności? - napisał Brudziński na Twitterze. 

11:05 - Polski rząd nie musi być symbolem pogardy i nienawiści - mówi polska europosłanka Sylwia Spurek.

10:48 Tu fragmenty wystąpienia Mateusza Morawieckiego, który swoje przemówienie podzielił na kilka elementów: Tyle mówicie o europejskich wartościach. Flagę europejską nosicie chętniej niż polską. Mówicie, że UE to równość? To dlaczego PSL i PO tak negocjowały w perspektywie 2013-2023, bo taka jest perspektywa rolna, że polscy rolnicy mają niższe dopłaty niż rolnicy niemieccy albo francuscy? To jest ta równość?  Mówicie, że UE to wolność? To dlaczego zgodziliście sią na przymus relokacji migrantów w 2015 r.? Taka była wasza polityka. Mówiliście, że UE to sprawiedliwość? To dlaczego za waszych rządów Polacy wyjeżdżali na Zachód na zmywak? My doprowadziliśmy do najniższego bezrobocia w historii Polski w UE. Mówicie, że UE to solidarność? To czemu Wasz przewodniczący RE Donald Tusk nie zatrzymał Nord Stream 2? W wyniku tego dziś Polska ma najwyższe ceny gazu. To wynik szantażu Putina i Niemców. My chcemy UE, która rozwiązuje problemy zwykłych obywateli, a nie UE, która wdraża światopoglądowe rewolucje. Chcemy UE, która realizuje interesy Polaków, a także wszystkich obywateli - 450 mln obywateli UE. Dla nas UE to wspólnota, która musi się opierać na autentycznej równości.Dlatego 7 października polski Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował traktatów europejskich, tylko wydał wyrok w obronie polskiej suwerenności.

10:44 Kolejni europosłowie ostro punktują polski rząd. - Proszę zakończyć ten marsz w stronę upadku - mówi jeden z europosłów.

10:38 Władysław Frasyniuk komentuje na Twitterze: - Morawiecki wzywa do buntu w UE. Czas na bunt w Polsce przeciwko antypolskiemu rządowi PiS, każdy kolejny dzień prowadzi nas do polexitu. Donald Tusk to moment na ciąg dalszy. Czekamy. Będziemy.

CZYTAJ TEŻ>>>Piekło Krystyny Pawłowicz! Przewodnicząca KE atakuje jej Trybunał. "Nie działa zgodnie z prawem"

10:35 Czas na europosła Andrzeja Halickiego. - Pan igra bezpieczeństwem Polski i Polaków.

10:34 - Nie narzucajcie swoich ideologicznych wyobrażeń wschodniej Europie - mówi z mównicy europoseł Milan Uhrík. 

10:32 Pojawił się temat "stref wolnych od LBGT" a także kwestia zapisów dotyczących aborcji oraz temat zapory na granicy polsko-białoruskiej, mówi ostro do Morawieckiego Schirdewan.

10:30 Anna Zalewska także pilnie śledzi debatę: 

10:23 Europoseł Ryszard Legutko na mównicy. Mówi o "zimnej wojnie", którą, jak mówi PE prowadzi z rządami konserwatywnymi. Legutko: -  Rządzący w PE starają się narzucić swoją lewicową ideologię, nie przyjmując do wiadomości jakiegokolwiek sprzeciwu.

10:22 Nicolas Bay: - To prześladowanie rządów konserwatywnych, które zostały wybrany większością w sposób demokratyczny. Może powinni być państwo mniej aroganccy, patrząc na wyniki wyborów? - pyta polityk.

10:21 To, co dzieje się w czasie debaty śledzą nie tylko politycy. Dziennikarka TVN Anna Kalczyńska napisała na Twitterze: - Najważniejsze jednak, że to wystąpienie PMM nic dzisiaj nie zmieni: status quo UE jest nie do zmiany. Czy „ani kroku wstecz” oraz „niech żyje Polska i UE” to oficjalnie jedyna strategia polskiego rządu?

10:17 Europosłanka Keller: - Morawiecki prowadzi swój kraj na niebezpieczną ścieżkę. Pamiętam dzień, kiedy Polska weszła do Unii. To był taki radosny dzień, pełen nadziei. Dziś z bólem patrzę jak pański rząd zagraża jedności, którą świętowaliśmy wspólnie. Pański rząd zagraża praworządności.

10:15 Malik Azmani z frakcji Renew przywołuje słowa Wandy Traczyk-Stawskiej, za co dostaje oklaski

10:13 Była posłanka Krystyny Pawłowicz ostro komentuje wypowiedź eurodeputowanej:

10:11 Europosłanka mówi też, że polskie kobiety nie zostaną same. I zwróciła się do premiera: - Musi pan słuchać obywateli. 

10:05 Iratxe Garcia Perez - Wyrok tzw. TK powoduje bezprecedensowy kryzys, żal mi milionów Polaków, którzy chcą być częścią UE.

Eurodeputowana punktuje polski rząd i wskazuje, co jej zdaniem budzi obawy.

10:03 Weber pyta, za kim Morawiecki kroczy, w sensie politycznym

10:00 Swoje wystąpienie ma teraz Manfred Weber, który mocno mówi, że wielu konstytucjonalistów mówi, że TK to atrapa i dodaje: - Nie chodzi o Polskę, chodzi o polski rząd i politykę. O tym debatujemy. Weber dziękuje za manifestacje, które ostatnio przeszły przez Polskę, dziękuje też Donaldowi Tuskowi.

9:59 Mateusz Morawiecki w PE: - Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń. Nie zgadzam się na to, by politycy szantażowali i straszyli Polskę, by szantaż stał się metodą uprawiania polityki państw członkowskich.

9:46 Premier mocno: - Nie możemy milczeć, gdy Polska jest atakowana w sposób niesprawiedliwy i stronniczy. Reguły gry muszą być takie same dla wszystkich. Ich przestrzeganie jest obowiązkiem.

9:45 Morawiecki: - Dziś wszyscy Europejczycy oczekują od nas jednego: chcą byśmy wyszli naprzeciw kilku kryzysom jednocześnie. Polityka musi opierać się na zasadach, a naczelną zasadą, którą wyznajemy w Polsce jest zasada demokracji.

9:41 Polscy europosłowie pilnie śledzą wystąpienie premiera, wśród nich Beata Kempa:

9:37 Premier przedstawi kilka argumentów na temat praworządności. - UE nie jest państwem - mówi stanowczo. 

- Odrzucamy język gróźb i szantaż ze strony instytucji unijnych - dodał Morawiecki. 

9:35 Morawiecki: - Po pierwsze powiem o kryzysach, przed którymi stoi Europa dziś i którymi powinniśmy się zająć. Po drugie powiem o standardach i regułach, które powinny być takie same dla wszystkich.  Po trzecie przedstawię pogląd na temat zasad, zgodnie z którymi żaden o0 polityka musi opierać się na zasadach. Naczelną jest demokracja. Niedopuszczalne jest stosowanie szantażu finansowego. Tak nie postępują demokracje. Nie ulegniemy szantażowi. Organ władzy publicznej nie powinien podejmować działań, do których nie ma podstawy prawnej. 

9:28 Morawiecki jasno: - Jesteśmy w Europie i nigdzie się nie wybieramy. Polska nie weszła do UE z pustymi rękoma. 

9:26 Mateusz Morawiecki w PE: - Stoję tu dziś, aby rozwinąć swoje stanowisko w kilku kwestiach, które uważam za fundamentalne dla całej Unii Europejskiej (...). Na wschodzie mierzymy się z agresywną polityką Rosji... Stoimy u progu kryzysu gazowego i energetycznego. 

9:25 Premier Morawiecki: - Staję tu, by rozwinąć nasze stanowisko, które uważam za fundamentalne dla całej Unii. (...) Nierówności społeczne, inflacja, wysokie koszty utrzymania, zagrożenia zewnętrzne, rosnący dług publiczny, nielegalna imigracja czy kryzys energetyczny przekładają się na niepokoje społeczne i wydłużają katalog problemów.

9:24 Mateusz Morawiecki zabiera głos.

9:21 Ursula von der Leyen przyznała, że Polska ma udział w europejskości, mówi, też o papieżu: - Gdy Wojtyła przyjechał do swoje ojczyzny, zmienił jej historię na zawsze. Gdy Wałęsa pokonał wielką armię, zobaczyliśmy początek upadku żelaznej kurtyny. 

9:20 Krystyna Pawłowicz informuje: 

9:18 Przewodnicząca KE podkreśla, że gdy Polska wchodziła do UE, to obywatele wiedzieli, że będą chronieni przez prawa. - Wyrok TK osłabia ochronę niezależności sądownictwa, która jest gwarantowana w traktacie unijnym. Nie pozwolimy, by nasze wartości były naruszane. 

9:14 Ursula von der Leyen rozpoczyna przemówienie, zaczyna je od wspomnienia stanu wojennego w Polsce. - KE w sposób uważny analizuje ten wyrok TK, Mam głębokie obywa, ten wyrok kwestionuje podstawy UE. 

Jak dodaje, wyrok ten ma ogromny wpływ dla obywateli Polski, bo osłabia ochronę sądownictwa. - Bez niezależnych sądów obywatelskie prawa są zagrożone. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE