Nadchodzą zmiany. Polacy otrzymają dodatkowe środki?

2021-04-23 6:39 san
Sejm
Autor: Marcin Wziontek/Super Express Sejm

- To bardzo ważne, aby o rozdysponowaniu środków decydowały samorządy. Wszyscy powinni uczestniczyć w decyzji o tym, na co przeznaczymy rzeczone pieniądze. Środki unijne muszą służyć wszystkim. Mądre wydatkowanie jest niezwykle ważne. W ramach Funduszu Odbudowy chcemy, aby kwota wolna od podatku była podniesiona do 30 tys. zł. Dodatkowo postulujemy, aby wesprzeć tych, którzy ciężko pracują i nie mogą liczyć na żadne ulgi oraz pomoc - mówi "SE" polityk PSL Stefan Krajewski.

„Super Express”: – W Zjednoczonej Prawicy trwa spór dotyczący unijnego Funduszu Odbudowy. Solidarna Polska zapowiada, że nie podniesie ręki za projektem PiS. W związku z tym Prawo i Sprawiedliwość szuka poparcia wśród opozycji, która stawia warunki. Czy pomoc finansowa kierowana z budżetu unijnego jest Polsce w ogóle potrzebna?

Stanisław Krajewski: – Owszem.

– Dlaczego?

– Fundusz Odbudowy jest niezwykle ważny, bo środki, które mogą trafić do Polski z tego tytułu, pomogą poprawić sytuację Polski w zakresie gospodarczym.

– Pan uważa, że wspominane środki są istotne. Jednak w obozie rządzącym nie ma jednomyślności w tym zakresie. Być może nie jest to jednak priorytet?

– Pani redaktor, jeśli obóz Zjednoczonej Prawicy nie jest jednomyślny w tym zakresie, to trudno. My jako posłowie Koalicji Polskiej PSL uznajemy fundusz za coś niezwykle istotnego. Powiedzieliśmy, jakie są nasze propozycje względem tego projektu.

– Jakie?

– To bardzo ważne, aby o rozdysponowaniu środków decydowały samorządy. Wszyscy powinni uczestniczyć w decyzji o tym, na co przeznaczymy rzeczone pieniądze. Środki unijne muszą służyć wszystkim. Mądre wydatkowanie jest niezwykle ważne. W ramach Funduszu Odbudowy chcemy, aby kwota wolna od podatku była podniesiona do 30 tys. zł. Dodatkowo postulujemy, aby wesprzeć tych, którzy ciężko pracują i nie mogą liczyć na żadne ulgi oraz pomoc.

– Niektórzy obawiają się, że środki, o których rozmawiamy, przepadną. Rozumiem, że w panu takiej obawy nie ma?

– Nie. Wierzę, że rozmowy na szczeblu samorządowym określą konkretny punkt działania i środki trafią do wszystkich. Nie może być tak, że pieniądze będą przekazywane tam, gdzie wójtem jest człowiek z PiS. Mam ogromną nadzieję, że tak się nie stanie.

– Część środków, które Polska pozyska w ramach Funduszu Odbudowy, jest bezzwrotna. Jednak pewną część będzie trzeba oddać. Stać nas na to?

– Myślę, że środki, o których rozmawiamy, są nam potrzebne. Świat po pandemii będzie wyglądał inaczej. Skoro UE decyduje, aby rozdysponować środki, to trzeba to zrobić. Warto z tego skorzystać.

Rozmawiała Sandra Skibniewska

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze