Najnowszy sondaż. Donald Tusk pójdzie do wyborów z Szymonem Hołownią? Politolog mówi o interesach

2021-07-13 11:38
 Donald Tusk pójdzie do wyborów z Szymonem Hołownią? Najnowszy sondaż
Autor: Jakub Kamiński/East News, Łukasz Gągulski/Super Express

Przełomowy sondaż po powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki! Wszyscy zastanawiają się, czy były premier powinien stworzyć jedną listę wyborczą z Szymonem Hołownią. Najnowszy sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster dla 'Super Expressu" daje odpowiedź na to pytanie, choć - trzeba podkreślić - że odsetek zwolenników tego rozwiązania jest porównywalny z odsetkiem przeciwników. Co teraz zrobi były szef rządu? Jak zareaguje lider Polski 2050? Czy Donald Tusk pójdzie do wyborów z Szymonem Hołownią? Zobacz wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster. O komentarz do badania poprosiliśmy politologa prof. Kazimierza Kika.

Najnowszy sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu przyniósł długo oczekiwaną odpowiedź na pytanie: "Czy w wyborach parlamentarnych Donald Tusk powinien połączyć siły z Szymonem Hołownią?". Nie pierwszy raz okazało się, że Polacy są w politycznych sprawach bardzo podzieleni. Z sondażu wynika bowiem, że 46 proc. badanych uważa, że Donald Tusk nie powinien iść do wyborów razem z Szymonem Hołownią. Odmiennego zdania jest jest 54 proc. respondentów. Przewaga w sondażu zatem nie jest duża. Czy jednak generalnie wchodzenie w polityczne mariaże opłacałoby się liderowi Polski 2050? Jednoznaczną opinię na ten temat na prof. Kazimierz Kik. - Elektorat Szymona Hołowni stanowią w dużej mierze wyborcy mocno rozczarowani Platformą. Nie sądzę zatem, żeby w interesie Hołowni było łączenie się z Tuskiem na wybory. W interesie Hołowni jest za to utrzymanie stanu posiadania, jeśli chodzi o byłych wyborców Platformy Obywatelskiej - przekonywał politolog w rozmowie z "Super Expressem". Kazimierz Kik zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt ewentualnego mariażu Tuska z liderem Polski 2050. - Szymon Hołownia zapewne nie chce być kojarzony z byłym premierem, dlatego nie będzie chciał z nim iść na wybory - ocenił ekspert, komentując najnowszy sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".

ZOBACZ TAKŻE: Agata Duda ostro do męża: "Nie będę w tym brała udziału". Pierwsza dama się postawiła! Polacy będą w szoku

Czy w wyborach parlamentarnych Donald Tusk powinien polączyć siły z Szymonem Hołownią?
Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk Czy w wyborach parlamentarnych Donald Tusk powinien polączyć siły z Szymonem Hołownią?

Zdaniem Kazimierza Kika także Donaldowi Tuskowi nie opłaca się startować w wyborach parlamentarnych razem z Szymonem Hołownią, bo w interesie byłego premiera jest "odzyskanie wyborców, którzy przeszli do Hołowni".

CZYTAJ TAKŻE: Marek Suski zostanie prezesem TVN?! Sensacyjne doniesienia ważnego senatora ws. Lex TVN

Wygląda zatem na to, że wspólna lista Platformy Obywatelskiej i Polski 2050 pozostanie tylko jednym z projektów czy pomysłów, które nigdy nie doczekają się realizacji. W końcu od dawna wiadomo, że w polityce dwa plus dwa rzadko kiedy równa się cztery.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE