Najnowszy sondaż. Kaczyński ma coraz mniej czasu. Duża zmiana

2021-03-08 13:21 jot
Jarosław Kaczyński
Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński

Najnowszy sondaż okazuje jasno, że Jarosław Kaczyński ma coraz mniej czasu na realizację swojej polityki. Dlaczego? Chociaż wybory parlamentarne planowo powinny odbyć się w 2023 roku, to najwyraźniej Polacy chcą ich przyspieszenia. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla Super Expressu wynika, że wyborcy oczekują wcześniejszych wyborów. Robi się poważnie.

Zjednoczona Prawica z PiS na czele rządzi nieprzerwanie od 2015 roku. Po sukcesie wyborczym partia Kaczyńskiego poszła za ciosem i wybrała kolejne wybory parlamentarne w 2019 roku. Także sondaże wskazują, że PiS ma poparcie społeczeństwa. Wydawało się, że prezes Jarosław Kaczyński i jego środowisko, mogą spać  spokojnie przez kolejne cztery lata kadencji, bo następne wybory parlamentarne planowo powinny odbyć się w 2023 roku. Jednak polityczne życie zaskakuje i pisze własne scenariusze. Zaczęło dochodzić do zgrzytów i spięć. Wystarczy wspomnieć zamieszanie z Porozumieniem Gowina w sprawie wyborów korespondencyjnych, spięcie z Solidarną Polską dotyczące unijnego budżetu, a nawet wewnętrzne nieprozumienia w PiS wokół tzw. piątki dla zwierząt. Doszło nawet do tego, że zaczęto otwarcie mówić o tym, że może dojść do poważnych podziałów: -  Jeżeli sytuacja do tego zmusi, rekonstrukcja rządu nastąpi bez uzgodnień z naszymi koalicjantami. Rząd mniejszościowy jest niemożliwy, jeżeli zajdzie taka sytuacja to pójdziemy na wybory, oczywiście sami - oceniał kilka miesięcy temu Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS.

Koszmarne wieści dla Kaczyńskiego po weekendzie. Pojawiły się z samego rana SONDAŻ

Sytuacja się nieco uspokoiła, choć do czasu. Wystarczy wspomnieć, że aktualnie znów pojawiły się różnice zdań między PiS a Solidarną Polską, dotyczące Funduszu Odbudowy. Cały czas sytuacja jest napięta, a to najwyraźniej sprawia, że wyborcy mają dość i uważają, że rozwiązaniem są przedterminowe wybory parlamentarne. Tak wynika z najnowszego sondażu.

Najnowszy sondaż. Kaczyński ma coraz mniej czasu. Duża zmiana

Na zlecenie Super Expressu Instytut Badań Pollster zadał pytanie: Czy w Polsce powinny się odbyć jak najszybciej wcześniejsze wybory parlamentarne? Odpowiedzi dają do myślenia. Aż 61 proc. badanych odpowiedziało się za takim rozwiązanie (41 proc. zdecydowanie tak, 20 proc. raczej tak), przeciwnego zdania było 39 proc. (zdecydowanie nie 24 proc., raczej nie 15 proc.). Oznacza to, że Kaczyński ma coraz mniej czasu, by jego formacja realizowała swoje pomysły. 

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 03-04 marca 2021 roku metodą CAWI na próbie 1033 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

sondaż wcześniejsze wybory parlamentarne 8 3 2021
Autor: GRAFIKA SE Maciej Turowicz
Express Biedrzyckiej - Waldemar Buda: Fundusz odbudowy będzie przyjęty w marcu
Najnowsze