Najnowszy sondaż: opozycja - 49,97 proc., PiS - 43,44 proc. Kto będzie rządził?

2019-10-03 11:38 KS, JSZ
Jarosław Kaczyński, Grzegorz Schetyna
Autor: Marek Zieliński<, AP

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS dostałby 43,44 proc. - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”. W praktyce oznaczałoby to, że partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby rządzić samodzielnie, gdyż zdobyłaby 234 mandaty.


- Opozycja łącznie zdobyłaby prawie 50 proc. głosów, ale mimo procentowej przewagi musiałaby i tak uznać wyższość partii Kaczyńskiego. PiS w takim scenariuszu miałby samodzielną większość, ale tuż powyżej poprzeczki, czyli marzenia o konstytucyjnej większości, które dawałyby swobodne odrzucanie weta prezydenta, się nie ziszczą – komentuje wyniki sondażu prof. Antoni Dudek (53 l.), politolog z UKSW.
Instytut Badań Pollster policzył, że wynik PiS przełożyłby się na 234 mandaty, a wynik sejmowej opozycji na 226 mandatów. Tuż pod progiem 5 proc. znalazłaby się Konfederacja. Z naszego sondażu wynika, że zdecydowany udział w wyborach deklaruje 63 proc. ankietowanych, zaś 20 proc. twierdzi, że raczej pójdzie głosować 13 października. Sondaż został przeprowadzony 1-2 października 2019 r. na próbie 1088 dorosłych Polaków.

Kliknij: Agata Duda wśród dzieci. Te zdjęcia chwytają za serce [ZOBACZ]

Sprawdź: Szydło uskarża się na kolegów z Brukseli. Mocne słowa!

QUIZ: Podróże polityków. Czy zgadniesz, ile nas kosztowały?

słupki sondaż wyborczy
Autor: Redakcja SE
partie sond sejm miejsca
Autor: Redakcja SE
Wyniki najnowszego sondażu wyborczego Pollster dla „Super Expressu”. Komentuje politolog doktor Sergiusz Trzeciak:
Zdaniem politologa,SLD po tych wyborach nie będzie drugą siłą w Sejmie ale już teraz może mocno skrócić dystans i pokonać Koalicję w kolejnych latach:
Najnowsze