Najnowszy sondaż partyjny. Mamy NOWY EFEKT w polityce

2018-04-27 17:28 Piotr Margielewski

Niekończące się historie z nagrodami za 2017 rok w rządzie, w połączeniu z trwającym w Sejmie protestem rodziców niepełnosprawnych mogłyby sugerować, że Prawu i Sprawiedliwości ponownie obniży się poparcie społeczne. Jak się okazuje - nic bardziej mylnego! Do tej pory wielu nieżyczliwych dla PiS komentatorów twierdziło, że wcześniejsze, dobre sondażowe wyniki tej partii to "efekt 500+". Najwyraźniej możemy już ogłosić nowy efekt w polityce, czyli obiecane przez premiera Mateusza Morawieckiego 300 zł na szkolne wyprawki dla dzieci ("300+"), gdyż w najnowszym sondażu partyjnym PiS ponownie zyskało!

Instytut badawczy Pollster, na zlecenie SE i se.pl, zbadał najaktualniejsze preferencje wyborcze Polaków. Na pytanie "gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na którą partię oddałbyś głos?" 42 proc. badanych stwierdziło, że poparłoby Prawo i Sprawiedliwość. Co warte podkreślenia, jest to wzrost o 1 pkt proc. względem poprzedniego sondażu, co jednoznacznie sugeruje, że pomimo wizerunkowych problemów partii Jarosława Kaczyńskiego, program "Wyprawka 300 plus" zdobył serca Polaków.

Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska, która mogłaby liczyć na 23 proc. poparcia (bez zmian). Podium zamyka Kukiz'15 z wynikiem 11 proc. Jest to zarazem największy wzrost, gdyż ugrupowanie Pawła Kukiza powiększyło swój elektorat o 3 pkt proc. Dodatkowo w Sejmie zasiedliby przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej (7 proc., spadek o 2 pkt proc.) oraz Nowoczesnej (6 proc., spadek o 1 pkt proc.).

Miejsca w polskim parlamencie zabrakłoby dla Polskiego Stronnictwa Ludowego, które straciło względem zeszłego miesiąca 1 pkt proc., tym samym znajdując się pod progiem wyborczym z wynikiem 4 proc. Taką samą ilość wskazań wśród respondentów, jak w poprzednim badaniu, uzyskały partia Razem (4 proc.) oraz Wolność (3 proc.).

 

Prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z SE ocenił wyniki sondażu, mówiąc: - Widać, że kryzys PiS spowodowany aferą nagrodową został przełamany. Przesądziła udana konwencja wyborcza. Partii rządzącej nie zaszkodził nawet sejmowy protest opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Widać, że nie jest to temat, który wywołuje zainteresowanie wszystkich Polaków. Po jednoprocentowym wzroście trudno jednak przesądzić, czy będzie to stała tendencja w sondażach.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 25-27 kwietnia 2018 roku na próbie 1032 dorosłych Polaków. Struktura próby była zgodna ze strukturą dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł 3%.

Zobacz także: Polacy z utęsknieniem czekają na Tuska? Wyniki sondażu mogą wprawić w osłupienie

Najnowsze