Najnowszy SONDAŻ partyjny. Miażdżąca przewaga PiS

2018-02-01 10:54 Paulina Jaworska
Jarosław Kaczyński
Autor: archiwum se.pl

Najnowszy sondaż partyjny nie pozostawia złudzeń: lider jest tylko jeden. Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster dla Super Expressu i SE.pl jasno pokazuje gigantyczną przewagę PiS nad konkurencją. A jak wypadły inne partie? Czy ktoś ma szansę zagrozić Prawu i Sprawiedliwości? Sprawdź wyniki sondażu. - Te wyniki sondażu pokazują ogromną dysproporcję w ocenie konsekwentnych działań rządu i chaotycznych, destrukcyjnych działań opozycji - mówi nam politolog prof. Kik.

Najnowszy sondaż pokazuje, że PiS cieszy się gigantycznym poparciem. Kolejny raz partia Jarosława Kaczyńskiego jest pierwsza w sondażu. Sondaż partyjny przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Super Expressu i SE.pl wskazuje, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby aż 49 proc. wyborców. Jest to wprost miażdżąca przewaga nad pozostałymi ugrupowaniami w sondażu. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska. Na partię Grzegorza Schetyny chciałoby zagłosować 15 proc. osób. Podium zamyka Kukiz'15. Ugrupowanie Pawła Kukiza wskazało w sondażu 8 proc. wyborców, tyle samo, co Nowoczesną z Katarzyną Lubnauer. Kolejne miejsca zajęły: Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej - po 6 proc. Na wejście do Sejmu mogłaby także liczyć partia Razem Adriana Zandberga - 5 proc. głosów. Najnowszy sondaż partyjny zamyka Wolność Janusza Korwin-Mikkego - 3 proc.

 

Politolog prof. Kazimierz Kik zauważa, że skoro sondaż został przeprowadzony już po debacie na temat ustawy o IPN, to: - Wyniki sondażu świadczą wyraźnie o nastawieniu Polaków. Polacy potrzebują i czekają na zdecydowaną podmiotowość Polski, rządu polskiego, także w polityce europejskiej. Premiują to, jeśli rząd, władza, zdecydowanie stoi na gruncie reprezentowania interesu polskiego. Polacy odczuwają pewien niedosyt troski o interes narodowy przez ugrupowania, które do tej pory działały bardziej w interesie idei europejskiej, niż wyraźniejszym akcentowaniem interesu polskiego - ocenia ekspert dla Se.pl. Prof. Kik zauważa też jeszcze jedno: - W przypadku PiS mamy tendencję rosnącą przy jednoczesnym spadku notowań opozycji. Te wyniki sondażu pokazują ogromną dysproporcję w ocenie konsekwentnych działań rządu i chaotycznych, destrukcyjnych działań opozycji. Najbardziej traci na tym główna siła opozycji tzw. totalnej. Zdaniem eksperta: - Totalna opozycja wobec konstruktywnej polityki rządu jest niezrozumiała dla Polaków. Widać wyraźny proces gubienia się opozycji w miarę tracenia gruntu społecznego. Zapowiedź łączenia się opozycji nie przedstawia żadnej konstruktywnej oferty. To zbieranie się pod jednym sztandarem przegrywających szeregów.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 29-30 stycznia 2018 roku na próbie 1102 dorosłych Polaków. Struktura próby była zgodna ze strukturą dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł 3 proc.

Zobacz: Sondaż. Kara więzienia za "polskie obozy śmierci"

Kupuj taniej produkty RTV i AGD! Nie przegap atrakcyjnych promocji na MediaMarkt promocje.

Najnowsze