Najnowszy sondaż "Super Expressu". Czy afera samolotowa zaszkodziła PiS?

2019-08-10 6:00
Marek Kuchciński i Jarosław Kaczyński
Autor: Screen/Twitter PiS

Podniebne podróże Marka Kuchcińskiego (64 l.) i jego partyjnych kolegów nie wpływają na zaufanie do PiS. Partia rządząca nadal cieszy się ponad 40-procentowym poparciem i utrzymuje dystans nad politycznymi konkurentami – wynika z najnowszego sondażu "Super Expressu".

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS mógłby liczyć na głosy 43 procent Polaków. To co prawda o dwa punkty procentowe mniej niż przed miesiącem, ale jak tłumaczył w rozmowie z "SE" prof. Kazimierz Kik (72 l.), nie musi to świadczyć o spadku poparcia dla partii rządzącej. - Taka różnica mieści się w granicach błędu statystycznego – zauważył ekspert, zaznaczając jednocześnie, że "część wyborców mogła się zachwiać, ale tylko przejściowo".

CZYTAJ TAKŻE: Elżbieta Witek nowym marszałkiem. Następczyni Kuchcińskiego dostała kwiaty [ZDJĘCIA]

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na którą partię oddałbyś głos? II
Autor: Redakcja SE Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na którą partię oddałbyś głos? II

Politolog wyjaśnia również, dlaczego na wyborców PiS nie ma wpływu tak zwana afera samolotowa. - Cała sprawa opiera się o krytykę PiS, a nie konstruktywne propozycje opozycji. Dodatkowo, przeciwnicy PiS mają za kołnierzem te same grzechy, przez co nie są wiarygodni w swojej krytyce – dodawał prof. Kik.

Przy okazji sprawdziliśmy, czy opozycji łatwiej byłoby walczyć z PiS nie jako koalicje, lecz poszczególne partie. Z naszego sondażu wynika, że w takim wariancie partia Jarosława Kaczyńskiego (70 l.) również może liczyć na 43 procent poparcia. Platforma Obywatelska zdobyłaby 25 procent głosów, Wiosna 6 proc., zaś Kukiz’15, PSL i SLD – po 5 procent. Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na którą partię oddałbyś głos? I
Autor: Redakcja SE Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na którą partię oddałbyś głos? I

Sondaż został zrealizowany w dniach 6-7 sierpnia 2019 roku przez Instytut Badań Pollster na próbie 1063 dorosłych Polaków.

MP

CZYTAJ TAKŻE: Eliza Olczyk o dymisji Kuchcińskiego: To koniec tej historii

Wybierasz się w podróż samolotem? Przed wylotem kup pojemniki lub kosmetyki do max. 100 ml, aby móc je wnieść na pokład samolotu. Żeby mniej zapłacić, warto wejść na stronę elnino kod rabatowy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE