Fatalne wieści dla emerytów: Nie będzie emerytur bez podatku? Eksperci ostrzegają!

2021-10-09 4:00
Emeryt
Autor: Shutterstock Emeryt

Polski Ład ma zapewnić od stycznia wyższe emerytury, a jedną z podstaw rządowego programu miały być środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego może jednak pokrzyżować rządowe plany.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją zapisów Traktatu UE jest duże ryzyko, że Komisja Europejska zdecyduje się zablokować przyznane Polsce 58 mld euro z Funduszu Odbudowy. A środki te miały zasilić projekty Krajowego Programu Odbudowy, pomocnego podczas wychodzenia z pandemicznego kryzysu. – Nie mam wątpliwości, że wyrok TK może nam utrudnić uzyskanie środków z KPO i będzie to miało wpływ na gospodarkę oraz budżet państwa komentuje ekonomista Marek Zuber.

Inni eksperci są zdania, że instytucje UE wręcz powinna ograniczyć pieniądze dla Polski, dla zahamowania zmian w sądownictwie. – Na decyzję TK jedyną reakcją UE powinno być wstrzymanie wszelkich pieniędzy dla Polski – dla dobra całej Unii. Do momentu aż przywrócony będzie stan prawny zgodny z prawem UE – uważa Waldemar Kuczyński (82 l.), ekonomista i dziennikarz.

Od 1 stycznia zacznie obowiązywać Polski Ład, czyli zmiany przepisów, dzięki którym większość seniorów otrzyma emerytury bez podatku. Nie wiadomo, czy w obecnej sytuacji, gdy zabraknie dotacji na inwestycje, rząd nie zawiesi realizacji Polskiego Ładu, gdyż w budżet na 2022 nie jest z gumy.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE