NOWA LISTA leków refundowanych. DARMOWA SZCZEPIONKA! Sprawdź, czy ją dostaniesz!

2020-10-26 6:00 ABR
Darmowe leki dla kobiet w ciąży - sprawdź, za które leki nie musisz już płacić
Autor: Getty Images

Od listopada osoby od 75 roku życia dostaną nową szczepionkę przeciwko grypie. Będzie też więcej darmowych leków dla kobiet w ciąży i pojawią się nowe leki m.in. dla pacjentów mukowiscydozą. Niebawem bowiem zacznie obowiązywać nowa lista refundacyjna, której projekt przedstawiło Ministerstwo Zdrowia.

Na listopadowej liście pojawi się szczepionka przeciw grypie Vaxigrip Tetra. Osoby po 75 roku życia dostaną ją za darmo, a seniorzy powyżej 65 lat kupią ją z 50-proc. zniżką. Na darmową szczepionkę mogą też liczyć dzieci w wieku 2-5 lat, kobiety w ciąży i pozostałe osoby dorosłe, u których grypa może doprowadzić do powikłań (np. chorzy na serce). Od września kobietom w ciąży przysługują darmowe leki w ramach programu Ciąża plus. Obecnie przyszłe mamy mogą otrzymać tylko 114 medykamentów, ale od listopada na liście bezpłatnych produktów znajdzie się 397 pozycji. Dojdą np. leki stosowane w astmie i w chorobach płuc (np. Fostex, BDS N) i w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych (Proursan, Ursocam).

Rozczarowani nową listą refundacyjną będą pacjenci z nowotworami, ponieważ nie znajdą na niej żadnej nowej terapii. – Niestety wielu chorych nie otrzyma szansy leczenia – mówi Bartosz Poliński prezes Fundacji Alivia, która pomaga chorym na raka. – W budżecie państwa na rok 2021 planowane jest zmniejszenie środków NFZ na finansowanie produktów leczniczych – dodaje.

Listopadowa lista zmienia też sposób dopłat do wielu leków. Stanieć ma 563 preparatów, a zdrożeje 379 leków. Najbardziej, bo o 23,74 zł stanieje lek Sorelex (opatrunek leczniczy). Większość podwyżek zaś nie będzie znaczących.

ZOBACZ TEŻ: W aptekach ZABRAKNIE TYCH leków. PRZERAŻAJĄCE prognozy ekspertów! Wszystko przez COVID

Super Raport 23.10 (szef KPRM - Michał Dworczyk, dr Anna Materska-Sosnowska - politolog, UW, Sławomir Broniarz - prezes ZNP oraz dr Maciej Jędrzejko)
Najnowsze
KOMENTARZE