OKAZJA dla rolników! W loterii można wygrać ciągnik! Co trzeba zrobić?

i

Autor: ADMC/cc0/pixabay Główną nagrodą w loterii jest ciągnik marki New Holland

Nowa tarcza antykryzysowa 2.0. Czekają na to przedsiębiorcy i rolnicy

2020-04-07 5:55

Dobra wiadomość dla firm średniej wielkości oraz rolników. Więcej przedsiębiorstw będzie zwolnionych z opłat na ZUS, a pracujący na roli dostaną po 1300 zł brutto na czas kwarantanny. Takie rozwiązania zapisano w Tarczy antykryzysowej 2.0., nad którą pracuje rząd.

Pierwsza tarcza antykryzysowa, zapewniająca firmom m.in. dopłaty do pensji, a w przypadku małych przedsiębiorstw zwolnienie ze składek na ZUS, obowiązuje od 1 kwietnia. Do wczoraj firmy złożyły już w sumie 250 tys. wniosków o wsparcie – dowiedzieliśmy się od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przepisy te były jednak niewystarczające, na co wskazywali sami przedsiębiorcy i politycy opozycji. Rząd postanowił więc szybko stworzyć dodatkowe ustawy i rozszerzyć wsparcie. – Prace nad kolejną specustawą potrwają do końca tygodnia – zapewnia Jadwiga Emilewicz 46 l.), minister rozwoju.

Projekty przepisów mają trafić do Sejmu przed Wielkanocą. Zapewnią tym razem wsparcie rolnikom i większym firmom. Z kolei uczniowie i nauczyciele będą mieli łatwiejszy dostęp do komputerów. Najważniejsze założenia Tarczy antykryzysowej 2.0 opisujemy poniżej:


Zapomoga dla rolników
Pierwsza ustawa chroniła tylko przedsiębiorców i pracowników. Druga zapewni zapomogę rolnikom oraz ich rodzinom. Jeśli trafią do szpitala lub będą poddani kwarantannie, dostaną od państwa po 1300 zł brutto (50 proc. minimalnego wynagrodzenia).

Mniejszy ZUS dla „średnich”
Pierwsza Tarcza antykryzysowa zwolniła z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne małe firmy (zatrudniające do 9 osób). Teraz zwolnione będą także firmy średnie (od 10 do 49 pracowników). Niestety, zgodnie z projektem przepisów zwolnienie będzie dotyczyło tylko 9 zatrudnionych.

Darmowa telemedycyna
W Tarczy antykryzysowej 2.0 będą dwie zmiany dotyczące usług medycznych. Pierwszą jest wydłużenie obowiązywania badań okresowych pracowników (np. kierowców). Druga to zwolnienie z opłat telemedycyny, czyli np. badań na odległość. Darmowe będą też strony internetowe z poradami dla pacjentów.

Komputery dla uczniów
W związku z koniecznością prowadzenia zdalnej edukacji, rząd postanowił wprowadzić zerowy VAT na komputery i oprogramowanie dla uczniów i nauczycieli. Oznacza to, że sprzęt dla nich będzie tańszy.

Darmowy internet
Rząd przygotowuje się do uruchomienia Funduszu Szerokopasmowego. Będzie on zasilany dotacją z budżetu państwa. Środki z funduszu będą przeznaczone na inwestycje w rozwój szybkiego i nieprzerwanego internetu, aby zapewnić Polakom stały dostęp do informacji. Dla uczniów i nauczycieli internet ma być darmowy