Nowak zostaje w areszcie. Nie pomogło poręczenie Kidawy-Błońskiej oraz... [ZNANE NAZWISKA]

2020-08-12 11:48 Piotr Margielewski
Sławomir Nowak raz w tygodniu może wyjść na zakupy
Autor: Sebastian Wielechowski Sławomir Nowak raz w tygodniu może wyjść na zakupy

We wtorkowe popołudnie Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował, że Sławomir Nowak pozostanie w areszcie. Tym samym oddalono zażalenie obrony byłego ministra transportu w rządzie Donalda Tuska, które złożono pod koniec lipca. Sądu do wypuszczenia Nowaka nie przekonało nawet poręczenie 17 osób "godnych zaufania ze świata nauki, polityki, kultury", wśród których znalazła się m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska! Kto jeszcze?

Decyzję o zastosowaniu aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy wobec Nowaka podjęto w lipcu. We wtorek warszawski Sąd Okręgowy utrzymał w mocy postanowienia sądu rejonowego dotyczące zastosowanych wówczas środków zapobiegawczych wobec Nowaka (oraz pozostałych dwóch zatrzymanych razem z nim osób). - Sąd utrzymał postanowienie sądu rejonowego, podzielił argumentację tego sądu. Na chwilę obecną nasz klient pozostaje w areszcie - przekazał dziennikarzom obrońca byłego polityka PO, mec. Antoni Kania-Sieniawski. Jak tłumaczył, sąd argumentował to m.in. obawą matactwa i surową karą grożącą Nowakowi. Podkreślił, że obrona wnioskowała o nieizolacyjne środki zapobiegawcze, takie jak poręczenie osobiste, poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju czy dozór policji. - Było 17 poręczeń osób godnych zaufania ze świata nauki, polityki, kultury - zdradził. - Czeka nas bardzo żmudna adwokacka praca (...) Wierzymy w niewinność swojego klienta i będziemy robić wszystko, co się da - podkreślił adwokat.

Według informacji portalu niezalezna.pl wśród osób, które poręczyły za Nowaka, są m.in.:

  • wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska
  • prezydent Sopotu Jacek Karnowski
  • prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
  • marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
  • posłanka Henryka Krzywonos

Przypomnijmy: były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej Sławomir Nowak został zatrzymany pod koniec lipca w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy. Wraz z nim zatrzymano byłego szefa jednostki wojskowej GROM Dariusza Z. i przedsiębiorcę Jacka P. Po złożeniu wyjaśnień w prokuraturze Nowak usłyszał zarzut kierowania w okresie od października 2016 r. do września 2019 r. zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji. Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. W efekcie tych przestępstw miał uzyskać 1,3 mln zł.

Express Biedrzyckiej - Bartłomiej Sienkiewicz: Zatrzymanie Nowaka jest polityczne. Nie wierzę w żaden zarzut.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze