Szkoła, lekcja, uczeń, uczennica

i

Autor: Pixabay

NOWE WYTYCZNE ws. powrotu do szkół. Szef MEN podał szczegóły

2020-08-12 14:21

W czasie środowej konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski i zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego, Izabeli Kucharskiej, podane zostały nowe wytyczne w sprawie powrotu uczniów do szkół. Wiadomo, na co trzeba będzie zwracać uwagę i jak będą funkcjonowały szkoły po 1 września oraz co ze szkołami w strefach czerwonych i strefach żółtych.

W czasie wspólnej konferencji szefa Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego i zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego, Izabeli Kucharskiej, zostały przedstawione nowe wytyczne dotyczące powrotu do szkół od września. Jak przyznał Piontkowski sytuacja epidemiologiczna, która jest obecnie w większości kraju, pozwala na to, by w większości szkół w Polsce wrócić do zajęć polegających na bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniami sytuacja, czyli w formie tradycyjnej szkoły: - Stąd mówimy o możliwości bezpiecznego powrotu do szkół - ocenił. Piontkowski wyjaśnił, że w powiatach "żółtych" i "czerwonych" mogą pojawić się dodatkowe procedury i obostrzenia, dodał też, że jeśli członek rodziny ucznia jest na kwarantannie, uczeń także jej podlega. CO trzeba jeszcze wiedzieć? Wiadomo, że jeżeli rodzic idzie do szkoły, to tak jak w każdym innym miejscu publicznym musi założyć maseczkę, zachować dystans społeczny, zdezynfekować ręce. Szef MEN ocenił, że jeśli pojawi się w jakimś miejscu zagrożenie koronawirusem, wtedy szkoła przejdzie na inny tryb pracy:  "model B" - mieszany, oraz "model C", w którym zawieszone zostanie stacjonarne funkcjonowanie szkoły i nauczanie odbywa się zdalnie.

SPRAWDŹ: Minister Piontkowski o nowym roku szkolnym: Uczeń w domu tylko po decyzji lekarza [WYWIAD]

Izabela Kucharska z GIS dodała:-  Rekomendujemy, aby tak organizować przerwy w szkołach, by uczniowie mieli możliwość zachowania dystansu społecznego np. w taki sposób, by na jedną przerwę wychodziła część klas. Rekomendujemy, by te przerwy mogły się odbywać na świeżym powietrzu. Szef MEN dodał:- Dyrektor szkoły organizując zajęcia ma prawo zdecydować o tym, że część klas zaczyna zajęcia np. o godz. 8, część o godz. 9, aby uniknąć sytuacji, że wszyscy uczniowie gromadzą się w szatni. (...) w szkołach podstawowych można zorganizować różne godziny i przerwy dla klas 1-3 i klas starszych. Ograniczy to liczbę uczniów, którzy spotkają się na korytarzach szkolnych. Dyrektorzy mogą też organizować 2 przerwy obiadowe, by ograniczyć tłok w stołówkach. Jeśli chodzi o zajęcia z wychowania fizycznego minister edukacji powiedział: - Według wytycznych, zajęcia z WF powinny odbywać się na wolnym powietrzu. W salach gimnastycznych należy ograniczać sporty kontaktowe, proponować dyscypliny takie jak np. tenis stołowy czy badminton, mniej kontaktowe.

Michał Kamiński - najlepsze momenty Expressu Biedrzyckiej