Tusk ma jakieś szanse z Kaczyńskim? Ten sondaż nie pozostawia złudzeń

2021-09-16 11:33
Jarosław Kaczyński, Donald Tusk
Autor: Piotr Grzybowski, Sebastian Wielechowski

Sondaż Instytutu Pollster dla „Super Expressu” przynosi świetne wieści dla Jarosława Kaczyńskiego. Nowy sondaż pokazuje, że na PiS chce głosować blisko 40 proc. wyborców. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość umacnia się w fotelu lidera i ucieka drugiej w zestawieniu Koalicji Obywatelskiej. Czy nowy sondaż partyjny to efekt Polskiego Ładu? Politolodzy wyjaśniają.

Najnowszy sondaż partyjny "Super Expressu" daje powody do radości Jarosławowi Kaczyńskiemu. Zjednoczona Prawica wyraźnie prowadzi z wynikiem 39,5 proc. W porównaniu z sondażem z początku sierpnia PiS i Solidarna Polska zyskują 5 pkt. proc. i to mimo odejścia z koalicji Porozumienia Jarosława Gowina. Nieznacznie, bo 1 pkt proc., traci Koalicja Obywatelska z Donaldem Tuskiem na czele i zajmuje w sondażu drugie miejsce z wynikiem 24,54 proc. Czyżby to efekt rządowej akcji promocji Polskiego Ładu?

Nie przegap: Polski Ład: Co zyskamy na reformach? Oto konkretne przykłady

W jakimś stopniu Polski Ład wpływa na rosnące poparcie dla PiS. Na korzyść partii rządzącej działa też kryzys migracyjny. Z drugiej strony Donald Tusk najwyraźniej się wypalił i poparcie dla KO od pewnego czasu utrzymuje się na podobnym poziomie – komentuje sondaż politolog prof. Kazimierz Kik. Podobnego zdania jest prof. Antoni Dudek. – Jeśli opozycja będzie się tak dalej zachowywała w sprawie kryzysu migracyjnego, jak się zachowuje, to po najbliższych wyborach będzie nadal opozycją – tłumaczy politolog z UKSW.

Trzecia pozycja w sondażu dla ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni, na które chce głosować 14,32 proc. wyborców. To o 2 pkt. proc. mniej niż w sondażu Instytutu Pollster dla "SE" z początku sierpnia. Kolejne miejsca dla Lewicy i Konfederacji, które odnotowują odpowiednio wyniki na poziomie 7,56 proc. i 7,35 proc. Poza Sejmem Polskie Stronnictwo Ludowe (4,66 proc.), Kukiz'15 (1,08 proc.) i Porozumienie Jarosława Gowina (0,71 proc.). Inną partię wskazało 0,28 proc. ankietowanych.

Sondaż zrealizowany przez Instytut Badań Pollster w dniach 13-14.09.2021 roku na próbie 1048 dorosłych Polaków.

Sonda
Jak oceniasz rząd PiS?
sondaż polityczny 15 9 2021
Autor: Grafika SE Maciej Turowicz-Kwiatkowski
Super Raport 15.09 (Goście: Gabriela Morawska-Stanecka - wicemarszałek Senatu, Nowa Lewica; Szymon Hołownia - Polska 2050) Sedno Sprawy: A. Zandberg
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE