Nowy sondaż partyjny. Polacy tęsknią za lewicą? SLD trzecią siłą w Sejmie

2018-03-06 11:29

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (na zlecenie "Rzeczpospolitej") przeprowadził w dniach 1-2 marca najnowszy sondaż poparcia partyjnego. Choć na pierwszym miejscu wciąż pewnie utrzymuje się Prawo i Sprawiedliwość, to jednak ujawniona przez "SE" kwestia sowitych premii dla ministrów zaszkodziła partii Jarosława Kaczyńskiego, która odnotowała spadek. Co najciekawsze, sądząc po sondażu, Polacy stęsknili się za lewicą w parlamencie. Według sondażu, gdyby wybory odbywały się w nadchodzącą niedzielę, Sojusz Lewicy Demokratycznej stałby się trzecią siłą w parlamencie.

W sondażu IBRiS-u liderem pozostaje niezmiennie partia rządząca, która uzyskałaby 39,4% głosów. Względem poprzedniego badania jest to jednak spadek aż o 3,3 punktu procentowego. Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska. Ugrupowanie Grzegorza Schetyny mogłoby liczyć na 22,5%-owe poparcie (wzrost o 2,5 pkt. proc.). Największe powody do zadowolenia może mieć Włodzimierz Czarzasty, ponieważ to kolejny sondaż, w którym jego SLD przekracza próg wyborczy. Tym razem w badaniu partia uzyskała 9,7% wskazań, stając się trzecią siłą w Sejmie (wzrost o 2,5 pkt. proc.).

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, poselskie mandaty otrzymaliby również politycy ruchu Kukiz'15 (6,8%), Polskiego Stronnictwa Ludowego (5,2%) oraz Nowoczesnej (5%). Pod progiem wyborczym znalazły się Partia Razem (1,4%) oraz Wolność (0,5%). Jednocześnie 9,5% respondentów nie było w stanie jednoznacznie określić, na którą partię oddaliby swój głos w wyborach do Sejmu.

Dodatkowo zapytano ankietowanych o poparcie w sytuacji, w której Zjednoczona Prawica by się rozpadła. Wówczas wyniki wyglądałyby następująco:

 

 

Zobacz także: Włodzimierz Czarzasty w WIĘC JAK w NOWA TV: Ostatnio nauczyłem się mówić prawdę [WIDEO]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze