Nowy sondaż wyborczy. Kaczyński może czuć się zagrożony, szarża opozycji

2022-05-24 8:25
Sondaż
Autor: twitter.com Nowy sondaż wyborczy. Kaczyński może czuć się zagrożony, szarża opozycji

Wysoka frekwencja deklarowana przez wyborców przekłada się na zyski obozu władzy. Jednak nie ma to wpływu na rozkład mandatów. To opozycja może myśleć o większości mandatów w parlamencie. "Rzeczpospolita" opublikowała we wtorek, 24 maja nowy sondaż preferencji partyjnych przygotowany przez IBRiS. Sondaż zaskakuje, bo opozycja zbiera procentowo więcej głosów niż PiS, nawet w koalicji z Konfederacją. Czy to zmienia układ sił politycznych na polskiej scenie?

Nowy sondaż wyborczy. 8 proc. niezdecydowanych

Gdyby wybory odbyły się teraz, na Zjednoczoną Prawicę swój głos oddałoby 37 proc. Polaków. Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie w wysokości 27 proc., Polska 2050 mogłaby liczyć na 9 proc., zaś Lewica na 8 proc., PSL - 6 proc. Z kolei Konfederacja - 5 proc. Natomiast 8 proc. badanych wciąż nie wie, na kogo odda swój głos.

Aż 58,1 proc. respondentów deklaruje chęć pójścia na wybory. - To raczej nie ma związku z perspektywą przyspieszonych wyborów – wyjaśnia szef IBRiS Marcin Duma. - Wiemy z innych badań, że ludzie nie wierzą w taką możliwość – dodaje w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Wysoka frekwencja oznacza lepsze notowania PiS i KO

Wzrost frekwencji przekłada się na notowania niektórych partii. Jakich? Notowania właściwie wszystkich partii rosną, oprócz Konfederacji, która traci ponad 1 pproc. (poparcie 5,1 proc.). Największe żniwo zbiera jednak Zjednoczona Prawica, która od początku kwietnia zanotowała wzrost o 4 pproc.

Kaczyński zaczepiony pod kościołem! Szok, czego od niego chcieli! [ZDJĘCIA PAPARAZZI]

Konfederacja traci w nowym sondażu wyborczym

Partie opozycji także zyskują w ostatnim badaniu, w porównaniu z początkiem kwietnia, ale mniej. Platforma Obywatelska - 7 pkt proc., Lewica - 1,3 pkt proc., PSL-KP - 0,7 pkt proc., a Polska 2050 - 0,4 pkt proc. I mimo iż preferencje badane były dla każdej partii osobno, bez blokowania, opozycja zbiera procentowo więcej głosów niż PiS, nawet w koalicji z Konfederacją. Co na to prezes PiS Jarosław Kaczyński? 

Express Biedrzyckiej 23.05 (Jarosław Gowin, gen. Waldemar Skrzypczak, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk) Sedno Sprawy: Tomasz Siemoniak
Sonda
Jak oceniasz działalność Jarosława Kaczyńskiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE